TÜDKİYEBTÜDKİYEB

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik ülkemizde de etkili olan Koronavirüs ve sektörümüze ilişkin bir açıklamada bulundu.
Genel Başkan Çelik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
“ Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz de virüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Öncelikle bu süreçte hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, hastanelerde tedavi görmekte olan vatandaşlarımıza ise acil şifalar diliyorum.
Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm Bakanlıklarımızın gayret ve çabalarıyla aldıkları tedbirler sayesinde bu zor süreci en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyor tüm vatandaşlarımızı alınan tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum.

Gıda güvenliğimizin teminatının yerli üretim olduğu ve şu zor günlerde “gıda”nın her şart altında vazgeçilmezimiz olduğu bir kez daha ispatlanmıştır. Dolayısıyla Tarım ve Orman Bakanımız sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin önderliğinde ülkemizi besleyen tarım sektörünün çalışmaları aralıksız ve yoğun bir şekilde devam etmektedir.
Sayın Bakanımız, yılın 365 günü, günün 24 saati çalışarak sektörün menfaatleri doğrultusunda yoğun emek sergilemektedir. Bu zorlu dönemde de devlet babanın her daim bizimle olduğunu bir kez daha göstermiş ve birçok alanda destek müjdelerini bize vermiştir.
Tarımsal üretim için düşük faizli kredi kullanım imkanı tanınmıştır. Bu kapsamda Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmelerimiz, 100 bin TL’ye kadar yüzde 100 sübvanse kredi kullanabilecekler. 100 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Son olarak ise Sayın Bakanımız bizim de talebimiz olan bir desteği öne çektiklerini müjdelemişlerdir. Buradan duymayan üreticimiz var ise ben de müjdemizi yinelemek istiyorum; Anaç koyun keçi desteği kapsamında 80 ilde 196 bin 116 yetiştiricimize 580 milyon lira 27 Mart Cuma günü Saat 18.00 itibari ile hesaplarına yatmış olacak.
Hepimize hayırlı uğurlu olsun derken, Sayın Bakanımıza da bir kez daha teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Merkez Birliğimiz ve İl Birlik Başkanlarımız da bu süreçte Sayın Bakanımızın yanındadır ve talimatları doğrultusunda gece gündüz her göreve hazırlardır.
Bu zor günlerde salgının daha da yayılmaması için insanlarımızın evde kalması, dışarı çıkmaması ilan edilmiş olsa da hayvan yetiştiricilerinin evden çalışma ya da işe gitmeme gibi bir şansları yoktur.

Salgının yayılmaması noktasında yetiştiricilerimizin sürülerini en az kişi ile mümkünse toplu yaşamın olduğu yerlerden uzakta gütmesini tavsiye ediyorum. Kamu spotlarını dikkatle takip edip kişisel sağlığa ve üretimdeki hijyen tedbirlerine uyulması da hayati önem taşımaktadır. Corona virüse karşı bilgilendirme amaçlı yapılan açıklamalarla, özellikle kişisel hijyeni, el hijyeni, alet-ekipmanların ve işletmelerin dezenfeksiyonu, maske, bone ve eldiven kullanımı, işletmelerin havalandırılması, açıkta gıda satışının yapılmaması gibi konuların virüsün yayılmamasında büyük önem arz ettiği dikkate alınmalıdır. Bu ve benzeri tedbirlerin alınması corona virüsünün yayılmasını engelleyecek ve bir an önce normal hayatımıza dönmemizi hızlandıracaktır.
Netice itibariyle; Covid-19 virüsünün yayılmasının asgari seviyede olması için küçükbaş hayvan yetiştiricileri olarak gerekli hassasiyetin gösterileceğine ve topyekün bu krizin en kısa zamanda üstesinden geleceğimize inanıyorum.”