Havaların soğumasıyla birlikte özellikle doğalgazla ısınan evlerde tasarruf tedbirleri ön plana çıkmaya başladı. Makine Mühendisleri Odası Kırşehir İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Çetiner, alınması gerekli tasarruf tedbirlerini anlattı.
dogalgaz Enerjiyi verimli kullanmak için bilinçli olunması gerektiğini belirten Çetiner, doğalgazda ısı yalıtımı, verimli ısıtma cihazları kullanma, uygun tesisat ve tasarruf ekipmanlarının önemli olduğunu söyledi.
Çetiner, “Isı yalıtımını dış mekanda yaparak kiriş ve kolonlarında izole edilmesi sağlanmalıdır. İçeriden yapılan yalıtımlarda bütün olarak yalıtım yapılamadığından ısı köprüsü oluşur. Bu durum binamız için tehlikeli. Demir ve betonun ömrünü azaltır. Isı yalıtımı kışın soğuktan koruduğu gibi yazında sıcaktan koruyacaktır. Konforumuzun artması yanında yaklaşık yüzde 40 civarında enerji tasarrufu sağlarız” dedi.
Çetiner, “Yoğuşmalı kombi kullanımı hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de çevreyi fazla kirletmeyiz. Konumu ne olursa olsun her türlü mekana yoğuşmalı kombiyi tavsiye ediyoruz. ‘Evimiz küçük veya petek sayımız az; yoğuşmalı kombi gerekmez’ söylevi çok doğru bir söylev değildir. Yoğuşmalı cihazlardaki verimin nedenini basite indirgeyerek açıklarsak kalorifer dönüş suyunu bacadan geçirerek ön ısıtma yaptığımızı düşünebiliriz. Ortaya çıkan suyun sebebi ise doymuş su buharının kendisinden daha soğuk bir ortama girdiğinde suya dönüşmesidir. Kombilerimizin bakımını yetkili servislere yaptırarak tasarruf sağlayabiliriz. Bilhassa kullanım suyu eşanjöründeki kireçlenme ısı transferini azaltır, eşanjörü temizleterek bu duruma engel olabiliriz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir