TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Bu milletin birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Emin olun bu milletin birliğini, dirliğini bozan ne terör örgütü, ne şudur, ne budur. Bizim dilimizdir, kötü kullandığımız dilimizdir” dedi.
kirsehirliler  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Swiss Otel’de Kırşehirli Dernekler Federasyonu tarafından düzenlenen Kırşehirliler İftar Programı’na katıldı. Programa Cemil Çiçek’in yanı sıra Sayıştay Başkanı Recai Akyel, AK Parti milletvekilleri Emrullah İşler, Muzaffer Aslan ve Abdullah Çalışkan, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ve çok sayıda davetli katıldı.
Programda bir konuşma yapan Çiçek, Türk medeniyetinin bir anlamda Ramazan medeniyeti olduğunu ve böyle buluşmaların şükredilecek bir husus arz ettiğini kaydederek, “Bizim kültürümüzde Ramazanın çok ayrı bir yeri vardır. Onun için böylesine güzel bir Ramazan iftarında buluşmuş olmak şükredilecek bir husustur, şükrediyoruz. Ramazan ayında insan olduğumuzu daha çok hatırlamamız gerekir” dedi
Bir yazıda okuduğu “İnsan dünyaya bir defa gelir” sözünü aktaran Çiçek, bu cümleye “Adam gibi yaşamak için bir defa gelmek yeter” sözünü ekleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Adam gibi yaşamak biraz da başkaları için yaşamaktır, sadece kendimiz için değil. Ramazan ayı başkaları için yaşamanın en güzel örneklerinin verildiği aydır. Evvele kendimize karşı sorumluluğumuz var. Sonra aile ve hısım akrabalarımıza karşı sorumluluğumuz var, birbirimize karşı sorumluluğumuz var, doğduğumuz yere karşı sorumluluğumuz var, sonra da milletimize ve tüm insanlığa karşı sorumluluğumuz var. Bu sorumlulukları yerine getirdiğimiz nispette ‘adam gibi” yaşamış oluruz diye düşünüyorum.”
Ramazan ayında insanların daha iyi bir insan olmak için çabaladığını ve çabalaması gerektiğini ifade eden Çiçek, bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken hususla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Bir süreçten geçiyoruz özellikle bu sözlerim siyaset adamları için. Ne çekiyorsak dilimizden çekiyoruz. Dilimiz insan için çok büyük imkan ama iyi kullanılmadığı zaman insanın başının belasıdır. O halde
Ramazanda sadece midemizle aç kalarak tuttuğumuz bir iş, eylem değil belki bütün uzuvlarımızla buna dikkat etmemiz, oruç tutmamız gerekiyor. Burada da en fazla dikkat etmemiz gereken husus dilimizdir, onun için bu ülkenin uluları ‘eline, diline, beline sahip ol’, ‘incinsen de incitme’ diyor. O halde dilimize sahip olmamız gerekir.”
Siyasetçilerin halka iyi örnek olmadıklarını dile getiren Çiçek, “Maalesef bu siyasilerin en kötü yanıdır ve siyaseti de her geçen gün biraz daha problemli hale hale getiren kısmı da burasıdır” dedi. Mecliste verdiği iftarda da dille ilgili konuştuğunu ifade eden Çiçek, “Dilimizin çok rahat durduğunu söyleyemem. Her gün kırıyoruz döküyoruz, incitiyoruz, sonra da kürsünün bu tarafına geçip hep beraber… Bu milletin birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Emin olun bu milletin birliğini, dirliğini bozan ne terör örgütü ne şudur, ne budur. Bizim dilimizdir, kötü kullandığımız dilimizdir. Başım rahat olur dilim rahat durursa” şeklinde konuştu.
[color-box]  – TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, KIRŞEHİRLİLER İFTAR PROGRAMINA KATILDI
– TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK:
– “BU MİLLETİN BİRLİĞE, BERABERLİĞE İHTİYACI VAR, EMİN OLUN BU MİLLETİN BİRLİĞİNİ, DİRLİĞİNİ BOZAN NE TERÖR ÖRGÜTÜ NE ŞUDUR, NE BUDUR, KÖTÜ KULLANDIĞIMIZ DİLİMİZDİR”
– “NE ÇEKİYORSAK DİLİMİZDEN ÇEKİYORUZ, DİLİMİZ İNSAN İÇİN ÇOK BÜYÜK İMKAN AMA İYİ KULLANILMADIĞI ZAMAN İNSANIN BAŞININ BELASIDIR”
[/color-box]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir