Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Center Pivot ve Tamburlu Sulama Sistemleri ” açılış töreni Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaova Köyünde yapıldı.
sulama-sistemi  Açılış Törenine; Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Yıymaz, Kırşehir İl,Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, İl ve İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri, teknik personeller, Nevşehirli ve Kırşehirli çok sayıda çiftçi katıldı.
Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, bakanlıklarının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı, Bireysel Sulama  Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yüzde 50 hibe desteğinden Nevşehir’de 2006-2012 yılları arasında 11 yatırımcının faydalandığını kaydetti. 2007 yılında 5 yatırımcıya 37 bin 387 TL, 2008 yılında 3 yatırımcıya 11 bin 247 TL,  2012 yılında ise 3 yatırımcıya 75 bin TL olmak üzere toplam 11 yatırımcıya 123 bin 634 TL hibe desteği verildiğini söyleyen Yılmaz: “2012 yılında 1 yatırımcı  tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi, 2 yatırımcı ise Nevşehir’de ilk olan center pivot sistem yağmurlama sulama makinesi  hibe desteğinden yararlanmış ve yaklaşık 400 dekar alan modern sulama sistemi ile sulanmaya başlamıştır” dedi.
Yatırımcı Turgut Yurttaş ise törene katılanlara center pivot ve tamburlu sulama sistemleri hakkında bilgi verdi. Yurttaş, sistemin 60 metrelik mesafelerde 5 kuleden oluştuğunu ve tamamıyla galvaniz kaplı çelik borulardan ve çelik kontrüksiyondan oluşan sistemin, betonarme bir platformun üzerinde dairesel dönüş yaparak hareket ederek sulamayı otomatik olarak el değmeden yaptığını söyledi.
Konuşmalardan sonra  protokol mensupları tarafından sulama sistemleri açılış kurdelasi kesilerek sistem çalıştırılıp, sulama sistemi izlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir