Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çözüm sürecine muhalefet partilerinin gereken desteği vermediğini belirterek, “Çözüm sürecinin sağlıklı yürürken, çok gereksiz, anlamsız ve içerikten yoksun çözüm sürecine karşı çıkmak, karşı çıkanları çözecek, ben size söylüyorum” dedi.
bakan-celik  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Merkezi Teşkilat Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Nevşehir ve Kırşehir il örgütlerinin katılımı ile Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde gerçekleştirilen hizmet içi eğitim toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
İlk olarak çözüm süreci ile ilgili görüşlerini aktaran Bakan Çelik, sürece tüm siyasi partilerin gereken desteği vermeleri gerektiğini vurguladı. Çelik: “Çelik, “Çözüm süreci şu an sağlıklı gidiyor. Siyasi partilerin bu sürece destek vermelerinin önemli olduğunu her defasında vurguladık. Çözüm sürecinin sağlıklı yürürken,çok gereksiz, anlamsız ve içerikten yoksun çözüm sürecine karşı çıkmak, karşı çıkanları çözecek, ben size söylüyorum. Nitekim, bunun işaretlerini siyasi partiler vermektedir. Biz rakip partilerin küçülmesinden, çözülmesinden yana değiliz. Bu durum kaybettirir, bizi de üstelik bu durum üzer. Demokrasilerde muhalefet partilerinin iktidara alternatif olmaları gerekir. Fakat içerikten yoksun, bir yanlış gideni düzeltmeye dönük alternatifliği ortaya koyamama durumu ile karşı karşıyalar. Bence milletin kafasını bulandırmaya kimsenin hakkı yok. Millet acıları yaşadığı, bu terör belasından kurtulmak istiyor. Eğer muhalefetin gördükleri bir yanlış varsa gelip bunu söyleyebilirler. Sürece katkı sağlayarak bu badireden kurtulmanın yollarını el birliği ile aramamız, bulmamız gerekiyor.Yoksa muhalefetin birisi şiddetle karşı.Ne oldu ki, neye karşısın,ne çıktı ki ortaya,hangi veriler ortaya çıktı.Bunun cevabını vermekte zorlanıyorlar.Ana muhalefet bakıyorsunuz,  ‘Aslında güzel , katılıyoruz ama’ şeklinde açıklamaya başlıyorlar,ancak Amanın ötesi nedir,bunu dolduramıyorlar. Bu iç politik mesele değil, 76 milyonun kronik bir sorunu, bir derdi. Bunda el birliğine ihtiyaç var. Netice olarak bu iş çözülecek. Çözülünce de bu işte kimin tuzu biberi, katkısı var,ortaya çıkacak.Ben birlikte çözmemizi,herkesin taşın altına elini koymasında yarar olacağına inanıyorum.Bunun Türkiye’nin yararına olacağı inancındayım. Muhalefetin de bu noktaya gelmesini bekliyoruz” dedi.
Gazetecilerin erken emeklilik ile ilgili sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, bu konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Konunun medya tarafından farklı alanlara çekildiğini ve bunu doğru bulmadığını söyleyen Bakan Çelik, konunun ciddi bir mali boyutu olduğunu ve üzerinde çalışıldığını söyledi. Bakan Çelik, “Türkiye’de yaklaşık 10 milyon emekli var. Bu bahse konu, yaşa takılanlar diye ifade edilen  kesimler ise,  2000 yılından önce SSK’lı olarak işe başlayan 5 milyon insan. Bu vatandaşlar ile ilgili olarak o günün hükümeti olan DSP, MHP ve ANAP üçlü koalisyon hükümeti, bir gece yarısı yasa değişikliği ile  oyunun kuralını değiştiriyor ve sabah yatağından kalkan vatandaş, 10 yıl sonra emekli olacağını beklerken, emeklilik süresinin 15 yıla çıktığını görüyor. Şimdi vatandaş diyor ki ‘Bu oyunun kuralını niye ortadan değiştirdiniz’ diye serzenişte bulunuyor. Bu vatandaşları biz dinledik, neden böyle bir kararı devlet almış. Gerçekten devleti duvara toslatmışlar. Çıkış yolu, kapısı kalmamış böyle bir karar alınmış. Bize bazı alternatif çözüm önerilerini vatandaşlarımız getirdi. Dediler ki, “bizim bazı zorluklarımız var, şu şekilde bir formülasyon ile bizim sorunlarımıza çözüm bulunabilir mi?” Bizde kendilerine bir dizi formüller üzerinde çalışabileceğimizi, ama konunun çok zor olduğunu, çünkü mesele netice itibariyle mali bir boyuta gelecek ise, biz 10 yıldır popülist politika uygulamayan bir iktidarız. Dolayısıyla burada popülizme yönelik bir yaklaşım içerisinde olamayacağınızı, mali dengeleri bozacak bir davranışa da içerisinde olamayız. Ama; “Sizin sıkıntılarınızı dinledik, anladık, çözümle ilgili önerileriniz üzerinde de mali projeksiyon çerçevesinde çalışalım, bir çıkış yolu varsa paylaşırız yoksa da yok olduğunu söyleriz” dedik.  Bu tabi medya tarafından alındı, bilende, bilmeyende farklı farklı yorumlar getirdi. Bu doğru değil. Olayın özü, bir gecede oyunun kuralının değişmesi neticesinde oluşan bir tablodur.  Onunla ilgili o vatandaşlarımızın bize getirdikleri çözüm önerileri üzerindeki  gelecekte mali tabloya nasıl yansır diye yaptığımız bir çalışmadır. Bunlar 5 milyon dosyadır. Bunun üzerinde çalışmalar toparlanınca da soru gelirse yine kamuoyu ile paylaşırız“ şeklinde konuştu.

“4 C’LİLERE KADRO MÜJDESİ GELMEDİ”
Bir gazetecinin “4 C’li personele kadro müjdesi verecek misiniz?” şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Bakan Çelik, “Türkiye’de 4-A, 4-B, 4-C ve sözleşmelilerin olduğu çok parçalı bir sistem var. Bunların toparlanması ile ilgili olarak  memur sendikaları ile bir araya geldik, güzel bir çalışma yaptık,bu konuda sona yaklaşmış bulunuyoruz.Yani ne olacağı hususunda nihai bir değerlendirmeyi   sayın başbakanımıza takdim edeceğiz ve personel rejimimizde yapılması gereken değişiklikler nelerdir, onun kararını yakın bir gelecekte vereceğiz. Müjdecilik yok, Önce İşi yapacaksınız, yaptıktan sonra çözdük diyeceksiniz, yoksa  hesabı kitabı yapmadan müjde verip de yarın olmadı gibi bir anlayış AK Parti döneminde hiçbir zaman olmadı” dedi.
Bakan Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamaların ardından hizmet içi eğitim seminerinde partililere hitap etti.
Hizmet içi eğitim programına, Çelik’in yanı sıra AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Mahmut Göksu, AK Parti Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel ile AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Erdal Feralan, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile  Kırşehir ve Nevşehir İllerinin AK Parti  İl Yönetimi, İl Koordinatör Milletvekilleri, Disiplin Kurulu, Demokrasi Hakem Kurulu, İl Kadın ve Gençlik Kolları Yönetimi, İlçe Yürütme Kurulu Üyeleri, İlçe Kadın Ve Gençlik Kolları Başkanları, Büyükşehir İlçe Ve Belde Belediye Başkanları, İlçe Belediye Meclis Üyeleri, Belde Başkanları ve İl Genel Meclisi Üyeleri ile birlikte 500 partili katılıyor.
– BAKAN ÇELİK’TEN ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI
– “ERKEN EMEKLİLİKLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”
– “ÇÖZÜM SÜRECİNE KARŞI ÇIKMAK, KARŞI ÇIKANLARI ÇÖZECEK”
– “SÜRECE MUHALEFET PARTİLERİ GEREKEN DESTEĞİ VERMEDİ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir