Annelerine Mektup Gönderdiler

Kırıkkale’de yatılı okulda okuyan öğrenciler, memleketlerinde olan annelerine sevgilerini ulaştırmak amacıyla mektup yazdı. Postaneye gelerek yazdıkları mektuplarını annelerine göndermek isteyen öğrenciler ve öğretmenler arasında duygusal anlar yaşandı.
mektup  Sulakyurt ilçesinde Sulakyurt Hakim Mehmet Çakıroğlu Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri memleketlerinde olan anneleri ve sevdikleri diğer kişilere sevgilerini ulaştırmak amacıyla mektup yazdı. Öğrenciler sınıflarında yazmaya başladıkları mektuplarına ‘Sevgili anneme, Sevgili anneciğim, Canım anneme’ cümleleriyle başladı. Kimileri ise yazmış oldukları mektuplarını gül resimleri ve çiçek resimleriyle süsledi. Daha sonra okul müdürü Mehmet Korkmaz ve öğretmenleriyle birlikte Sulakyurt postanesine gelen öğrenciler, mektuplarını postaya verdi.
Postanede annesi için yazdığı mektubunu okuyan 9. sınıf öğrencisi Merve Aksoy mektubunda, “Hayattaki en değerli varlığım, canım annem. Bana sevgiyi sen öğrettin. Öğrendiğim her şey senin sayende oldu. Beni teselli eden, üzüntümü benimle paylaşarak azaltan ve mutluluğumu da paylaşarak çoğaltan sensin. ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünü ben en çok sana yakıştırdım. Anne sevgisini tatmamış insanlar gerçek sevginin ne demek olduğunu bilemezler. Burada çok uzaklardan gelerek anne sevgisinden mahrum kalmış arkadaşlarımla birlikteyim. Hepimiz aynı kaderi paylaşıyoruz. Hepimiz annelerimizin yanlarında olamayışımızdan dolayı burukluk yaşıyoruz. Canım annem sen benim için en değerlisin. Seni çok seviyorum” ifadelerine yer verdi.
Öğrencinin okuduğu şiiri dinleyen okul müdürü Mehmet Korkmaz, 20 gün önce annesini kaybetmesi nedeniyle duygularına hakim olamayarak postanenin içinde ağladı. Öğrencilerden bazıları ve postanede bulunan vatandaşlar da okunan şiirden dolayı duygulandıklarını ifade etti.
Okul Müdürü Mehmet Korkmaz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, sevginin en çok layık olan varlığın anneler olduğunu dile getirdi. Korkmaz, “Ben annemi yeni kaybettim. Ben de öğrencilerimle birlikte anneme güzel bir mektup yazmak isterdim. Ama yazamadım. Annem olmadığı için duygularımı yazıya dökemedim. Öğrencilerim bu güzel duyguyu yaşadılar. Sevgilerini özlem ve hasretlerini yazıya dökebildiler. Onlar adına sevinçliyim, mutluyum” dedi.
Sevgi ve saygı haftasını daha kalıcı kılmak ve öğrencilere bunu aşılamak amacıyla okul genelinde güzel bir etkinlik gerçekleştirdiklerini kaydeden Mehmet Korkmaz, “Milli Eğitim Bakanlığımızın öngördüğü ‘Değerler Eğitimi’ konusu okulumuz öğretmen ve öğrencileri tarafından çok benimsendi. Edebiyat öğretmenimiz Meryem Cansu koordinesinde öğrencilerimiz, annelerine ve sevdiklerine mektup yazarak güzel bir etkinlikte bulundular. Burada sevginin en güzel kime anlatılabileceğini düşündük ve bunu öğrencilerimizle paylaştık. Öğrencilerimiz kendileri için en değerli varlıkları anneleri olmaları nedeniyle en güzel sevginin de yine anneleri için olacaklarına karar verdiler. Öğrencilerimizin çoğunluğu Kahramanmaraş, Adana, Antalya, Bursa, Kırşehir, Çorum gibi illerimizden gelerek pansiyonumuzda kalmaktadırlar. Dolayısıyla annelerinden ve sevdiklerinden uzaklar. Bu nedenle onların özlem ve hasretleri ise daha başka oluyor. Öğrencilerimizin anneleri için yazmış oldukları mektuplarına baktığımızda satırlarında hep özlem ve hasret vardı. Mektuplar son satırına kadar yazılmış ve duygu yüklüydü. Etkinliğe katılan öğrencilerimizle birlikte postaneye gelerek hep birlikte mektupları öğrencilerimizin annelerine gönderdik.” şeklinde konuştu.
Mektuplarını annelerine gönderen öğrenciler, duygu dolu anlar yaşasalar da kendilerine bu imkanı veren okul müdürüne ve öğretmenlerine teşekkür ederek duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir