Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Yönetim Kurulu Toplantısı Aksaray’da yapıldı.
AHİKA Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, Aksaray Valiliği Toplantı Salonu’nda yapıldı. AHİKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat başkanlığındaki toplantı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri Valilerinin yanı sıra Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları’nın katılımıyla gerçekleştirildi.
ahika  AHİKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat toplantı öncesi yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıldır yürüttüğü Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin 24 Temmuz 2013 tarihinde sona ereceğini söyledi. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’a devredeceğini ifade eden Kolat, başkanlığı süresince ajansın yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kolat: “Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerin başında 2012 Yılı Mali Destek Programları gelmektedir. “Küçük Ölçekli Altyapı” ve “Sektörel Rekabet Edebilirlik programlarını içeren 2012 Yılı Mali Destek Programları değerlendirme süreci sonrası toplam 73 proje Ajansımızdan mali destek almaya hak kazanmıştır. Projelere toplam 24,5 milyon TL hibe desteği sağlanacaktır. Yine son bir yıl içinde Ahiler Kalkınma Ajansı’na Genel Sekreter ataması yapılmış ve 31.01.2013 tarihinde göreve başlamıştır. Ardından, Ajans bünyesinde 2013 yılı içerisinde 15 uzman ve 1 destek personeli istihdamı gerçekleşmiş olup, böylece Ajans’ın personel ihtiyacı giderilmiştir. Ajansımız ayrıca, 2012 teknik destek programlarında desteklediği 55 başarılı projeye toplam 300.000 TL hibe desteği sağlamıştır. Bunlara ek olarak, Doğrudan Faaliyet Desteği 24 Haziran 2013 tarihi itibarıyla toplamda 882.366,32 TL bütçe ile ilk defa ilan edilmiştir. Ahiler Kalkınma Ajansı, 2012 yılında yine ilk kez Güdümlü Proje çalışmalarına başlamış ve Kırıkkale Üniversitesi’nin “Biyouyumluluk, Çevre ve Yakıt Analiz Laboratuvarı Kurulması” ile Kırşehir İl Özel İdaresi’nin “Kırşehir Biyogaz Tesisinin Kurulması ” projelerini destekleme kararı almıştır. İki projenin toplam maliyetleri 7.600.000 TL olup Ajans destek miktarı ise 5.000.000 TL olacaktır” dedi.
Son bir yıl içerisinde Nevşehir’de 7., Niğde’de ise 8. Kalkınma Kurulu’nu toplayan ajansın 2014-2023 yıllarını kapsayan TR71 Bölgesi Bölge Planı hazırlıklarını da bitirdiğini ve taslağını Kalkınma Bakanlığı’na gönderdiğini ifade eden Kolat, yönetim kurulu üyelerine ajans genel sekreterine çalışma süresi boyunca kendisine verdikleri destekten ve sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir