Türk Yerel Medyası Yeniden AB Yolunda

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın himayesinde, AB Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesi 2013 yılında tekrar başlıyor.
yerelmed  “AB Süreci Yerelde Başlar” anlayışıyla başlatılan ve yerel medya mensuplarının AB konusunda bilgi düzeyini arttırmak amacıyla Türkiye çapında gerçekleştirilecek “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesiyle Türkiye’nin 7 ilinde bölgesel bilgilendirme seminerleri düzenlenecek. Proje kapsamındaki birinci bölgesel bilgilendirme semineri 14-15 Ocak 2013 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek. Seminerin, Afyonkarahisar, Ankara, Bilecik, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Uşak illerinde bulunan gazete, televizyon, dergi, radyo ve internet alanında çalışan yerel medya mensuplarının başvurularına açık olduğu bildirildi.
Afyonkarahisar seminerine katılım için belirtilen illerden başvuruların alınmasına başlandığı, yerel medya mensuplarının başvurularının alınması için son tarihin 3 Ocak 2013 Perşembe günü olduğu açıklandı. Seminere katılım için başvurular internet üzerinden alındığı, projeye ilişkin bilgilere ve seminer takvimine  http://www.turkyerelmedyasiabyolunda.org/ adresinden ulaşılabileceği kaydedildi.
Türkiye çapında, gazete, televizyon, dergi, radyo, internet olmak üzere tüm yerel medya mensuplarına hitap eden “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesi ile yerel medyanın, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecini daha yakından takip edebilmesi ve sürece dahil olmasının amaçlandığı ifade edildi. AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bu projeyle, Avrupa Birliği Bakanlığı, tüm yurda yayılarak yerel medyayla bir araya geliyor ve AB sürecimiz, günlük hayatımıza ne getirdiği ve medyaya yönelik proje ve programlar, çevre, enerji, tarım vb. sektörel konulara ilişkin bilgilendirmede bulunuyor. Avrupa Birliği Bakanlığı katılımcılara, çalışmalarında AB sürecini takip etmelerini kolaylaştıracak bilgiler de veriyor. ‘Türk Yerel Medyası AB Yolunda’ projesinin ilki kapsamında 2011-2012 yıllarında İstanbul, Ankara, Erzurum, Elazığ, Sivas, Ordu, Şanlıurfa, İzmir, Muğla ve Mersin olmak üzere 10 ilimizde bölgesel bilgilendirme seminerleri düzenlenmiştir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.