Malatya’dan Ankara’ya gitmek üzere 9 Eylül tarihinde yürüyerek yola çıkan Ahmet Tütüncü, emeklilik yaşını protesto ettiğini söyledi.
yuruyen-adam  Kırşehir’e 10’uncu günde ulaştığını belirten Ahmet Tütüncü (23), “Asgari ücretle çalışıyorum. Hedefim şartlarımızın iyileştirilmesi” dedi.
Pazar günü Ankara’da olmayı hedeflediğini anlatan Tütüncü, “Malatya’da yaşıyor ve özel bir çağrı merkezinde çalışıyorum. Türkiye standartlarında asgari ücretin çok düşük olduğunu vurgulamak amaçlı Ankara’ya gidiyorum. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın 65 yaşına kadar çalışılamayacağını dile getirmek amacıyla Malatya’dan Ankara’ya bireysel bir yürüyüş düzenliyorum. ‘İnsanca yaşanılabilecek bir asgari ücret ve mezarda emekliliğe hayır’ diyorum. Yürüyüşüm kendi düşündüğüm bir eylem şekli. Bu durum beni vicdanen rahatsız eden bir konu idi. Ben bugün hala mutfağında yemek pişiremediği için ağlayan analar olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar yürüdüğüm illerde vatandaşın olumlu tepkisi oldu. Aileler bireysel olarak beni evlerine yemeğe davet ederken, kimi zaman köy kahvelerinde oturdum. Onlar beni, ben de onları dinledim. Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’le bir araya gelmek istiyorum. Yaşar Okuyan’a sorulan üç soruyu, emeklilik yaşı tasarısı ile ilgili şimdi ben Bakan Çelik’e sormak istiyorum. Olmazsa da dilekçemi verip dönme taraftarıyım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir