Kırşehir, Memur-Sen Mısır’da yaşananları kınamak amacı ile Anıt Meydan’da Mısır’da Mursi’ye destek mitingi düzenledi. Memur-Sen adına açıklama yapan Aka, ”Sorun sadece Mısır’ın sorunu değil, direniş sadece Mısır’ın direnişi değildir” dedi.
misir  Aka açıklamasında, “Bugün buraya Mısır halkının yanında olduğumuzu ifade etmeye, nerede olursa olsun darbeye karşı olduğumuzu ilan etmeye, darbecileri kınamaya ve lanetlemeye geldik. Mısır’da baharla birlikte iş birlikçi Hüsnü Mübarek rejimi devrilmiş ve serbest olarak yapılan seçimlerde Müslüman Kardeşlerin adayı Muhammed Mursi, kullanılan oyların yüzde 52’sini alarak Cumhurbaşkanı seçilmişti fakat seçimlerin üzerinden 1 yıl gibi kısa bir süre geçmişken yapılan askeri darbe ile halk iradesi yok sayılmış, halkın irade devrimi yok sayılarak eski karanlık şartlara dönülmüştür. Mısır’da darbe yapılarak Mısır halkının iradesi yok sayılmış, darbeciler eliyle iktidar hırsızlığı yapılmıştır. Cuntacılar ve darbeciler, milletin verdiği iktidarı silah zoruyla alıp milletin onay vermediği güçlere teslim etmişlerdir. İktidar, darbeyle çoğunluktan alınarak azınlığa verilmiştir. Demokrasi ile birlikte anayasa ve özgürlükler de askıya alınmıştır” ifadelerini kullandı.
Bu darbenin, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalık; halka ve iradesine yönelik saygısızlık olduğunu kaydeden Aka, ”Bu darbe, Mısır halkının geleceğine yönelik küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Memur Sen olarak, buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte cuntacıları ve darbecileri kınıyoruz. Mısır’ı demokrasiye davet ediyoruz. Mısır halkının bahar devrimini kışa çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğine, şiddete başvurmadan iradesine sahip çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Aka, Mısır’daki darbenin görünürdeki hedefinin Mursi ve halkın iktidarı olduğunu da belirterek şunları kaydetti:
”Darbenin ve cuntacıların asıl amacı ve hedefi, Müslüman dünyasında ve İslam coğrafyasında halkların ekonomik ve siyasi olarak özgür kalmasını ve kendi ayaklarının üzerinde durmasını engellemektir. İslam ülkelerinin gelişmiş ekonomiler arasında yer almasının ve küresel rekabetin paydaşı olmasının önüne geçmektir. Darbe, ordu eliyle yapılmıştır; darbeyi yaptıran irade ise, darbe karşısında sessiz kalan ve halkın iradesinin hiçe sayılmasına destek veren bildik küresel merkezlerdir. Mısır’da sivil ve demokratik yönetimin hayata geçirdiği ve bir yıldır uyguladığı politikayla Filistin ve Filistinliler nefes almıştır. Filistin, dünyaya açılmış, dünya Filistin’le buluşmaya başlamıştır. Bu gelişmeler, İsrail ve ABD’yi rahatsız etmiştir. İsrail ve ABD, Filistin’e açılan kapılar kapanmadıkça rahat etmeyecektir. Bu darbe, Filistin’e açılan kapıları kapatacak sürecin başlangıcı yapılmak istenecektir. Müslüman’ın, Müslüman’a yapılan eziyeti seyretmesi için baskı yapılacaktır. Mısır halkı, bu ceberut davranışlara, uygulamalara asla izin vermemelidir. Filistin halkının yanında olmaya devam etmeli, uluslararası oyunlara boyun eğmemelidir. Bizler, Mısır halkını, hem uluslararası ekonomik güç odaklarına hem de Filistin davasına karşı oluşturulan lobilere karşı direnmeye çağırıyoruz.”
Sorunun sadece Mısır’ın sorunu olmadığını vurgulayan Aka, “Direniş sadece Mısır’ın direnişi değildir. Direniş bütün Müslümanların direnişidir. Kahire’nin direnişidir. Gazze’nin direnişidir. İstanbul’un direnişidir. Türkiye ve Mısır ortak tarihin ve medeniyetin buluşturduğu, halkları kardeş iki ülkedir. İstanbul neyse Kahire odur. Ağızlarını her açtıklarında demokrasiden ve demokratik standartlardan bahseden ülkelerin darbeye karşı kayda değer bir açıklama yapmaması artık kimseyi şaşırtmamıştır. Onların sadece kendi ülkeleri ve kendi medeniyetleri için demokrasi, özgürlük ve insan onuru istediğini artık bütün dünya görüyor ve biliyor. Demokrasi vaadiyle İslam coğrafyasına ve Müslüman toplumlara iç savaş ve kan transfer eden bu bildik küresel şebekenin kayığına binenleri, ne insanlık ne de tarih affedecektir. Orta Doğu coğrafyasında, Arap Yarımadası’nda, medeniyet merkezinde oynanan küresel oyun mutlaka bozulacak” dedi.
Yaklaşık on sendikanın katılımı ile gerçekleşen basın açıklaması olaysız şekilde sona erdi.
– KIRŞEHİR’DE MURSİ’YE DESTEK MİTİNGİ
– MEMUR-SEN İL BAŞKANI ALİ RIZA AKA:
– “CUNTACILARI VE DARBECİLERİ KINIYORUZ”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir