Mersin İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, Ramazan ayında insanların beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, “Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir” dedi.
ramazan  İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı, Ramazan ayında beslenmenin önemli olduğunu belirterek, “Ramazan ayında yapılan en önemli beslenme değişiklikleri arasında oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısını değiştirip üç ana öğün olan günlük beslenme düzeninin iki öğüne indirilmesi ve özellikle hamur işleri, tatlılar, kırmızı et, ekmek, pilav ve makarna tüketiminin artması yer almaktadır. Oysa oruç tutarken sağlıklı ve çeşitli besin seçenekleri ile yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması esas olmalıdır. Ramazan ayında bireylerin yaş, cinsiyet ve fiziksel aktivitelerine göre günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediği ve bu süre zarfında da sağlığın korunması açısından yeterli ve dengeli beslenmenin gerekli olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“YAPILAN EN BÜYÜK HATALARDAN BİRİ DE İFTARDA ÇOK HIZLI VE YÜKSEK MİKTARDA BESİN TÜKETMEKTİR”
Ramazan’da iftar sofralarındaki yemeklerin çeşitli ve bol olduğuna dikkat çeken Başaralı, “İftar sofralarında bir insana yetecek yemeğin 2-3 kat fazlası bulunabilmektedir. Kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir.Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında yüksek miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilebilir ve bu durum ilerleyen günlerde kilo alımına da zemin hazırlar. Bu nedenle iftar yemeğini yavaş yavaş yiyip, yediklerimizi iyi çiğnememiz sindirim sistemimize yardımcı olmamızı sağlayacaktır. İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler tercih edilmelidir” ifadelerine yer verdi.
Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları gerektiğini vurgulayan Başaralı, “Bu sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Ancak gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması uygundur. Ramazan ayında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de mide içinde bulunan yemek asidinin yemek borusu içine doğru geri kaçması olarak tanımlanan reflüdür. Bu durum özellikle yemekte şekerli, yağlı ve asit içeren besinlerin bir arada tüketilip yemekten hemen sonra yatarak dinlenilmesi sonucu meydana gelir. Tüm bu rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için sağlıklı beslenme önerileri çerçevesinde hareket edilmesi gerekmektedir” dedi.

RAMAZAN AYINDA YAPILMASI GEREKENLER
Hasta olan ve oruç tutacak kişilerin mutlaka uzman hekime danışması gerektiğinin altını çizen Başaralı, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Ramazan ayında öğünler sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir. Günde ortalama 2.5-3 litre su içmeye, bununla birlikte hem enerji veren hem de sıvı ihtiyacını karşılayacak olan ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları vs. gibi sıvı besinleri içmeye özen gösterilmelidir. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir. İftar yemeğinden yarım saat kadar sonra biraz hareket etmek, kısa mesafeli orta tempolu yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır. Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.”
– RAMAZAN’DA BESLENMEYE DİKKAT
– İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAŞARALI:
– “ORUÇ TUTANLARIN MUTLAKA SAHUR YAPMALARI SAĞLIĞIN KORUNMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir