Özel FBM Estetik Kliniği ve Tıp Merkezi Diyetisyeni Dilek Aksümer, kilo vermedeki en güzel aktivitenin günlük bir saatlik yürüyüş yapmak olduğunu söyledi.
Kilo-Vermek Zayıflamanın, ince bir fiziğe, yağlardan ve fazlalıklardan arınmış bir bedene sahip olmanın hemen her iki kişiden birinin ortak hedefi olduğunu belirten Özel FBM Estetik Kliniği ve Tıp Merkezi Diyetisyeni Dilek Aksümer, “Bu hedefe kimileri hayatlarındaki ufak birkaç beslenme değişikliği ile kolayca ulaşırken, kimileri için zayıflamak ve fazla kilolardan kurtulmak adeta bir kabusa dönüşebiliyor. Sağlıklı olmak, hem fiziksel, hem bedensel, hem de ruhsal bütünlük ile alakalıdır. Her bir bireyin yaşamını sağlıklı sürdürebilmesi için kendisi için ideal olan kiloda olması ve bunu koruması önemlidir. Unutmamalıyız ki, bu kiloları kısa bir sürede almadık. Yine verirken de kendimize gerekli süreyi tanımamız gerekir. Verme aşamasında bize hızlı kilo verdirecek diyetler yerine boyumuza, kilomuza, fiziksel aktivitemize uygun diyet uygulamalıyız. Ayrıca herhangi bir hastalığımızın olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Örneğin şeker, kolesterol, tansiyon gibi. Bunu diyete başlamadan önce doktorumuza ve diyetisyenimize danışarak kontrol edebiliriz” dedi.
Alınan enerji miktarının harcanandan fazla olması halinde enerjinin vücutta yağ olarak depolanacağını ifade eden Aksümer, “Bu depolama işlemini durdurmanın yolu, alınan enerji miktarını harcanan miktara düşürmek yani kalori kısıtlaması ya da harcanan enerji miktarını alınan miktara yükseltmek olacaktır. Eğer alınan miktar ihtiyaç duyulanın da altına düşürülürse, vücutta depolanan yağlar tekrar enerjiye çevrilebilir. En güzel aktivite kaynağı günlük düzenli yapılan bir saatlik yürüyüşlerdir. Bütün bunlarla birlikte beslenme alışkanlığımızı değiştirmek yanlış seçimlerimizden vazgeçmeyi öğrenmemiz gerekir. Bunlar aşırı yağlı yiyecekler, fazla karbonhidratlı besinler, abur cuburlar gibi besinlerdir. Olmamız gereken kiloya inmek kadar onu korumak için de yine doktor ve diyetisyenimizle düzenli irtibat halinde olmamız gerekir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir