Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aydın Ilgın, gebelik döneminde aşırı miktarda hamur işi tüketilmesinin gebeliğe bağlı şeker hastalığına neden olabileceğini belirterek, bu hastalığın bebeğin hayatına mal olabileceğini söyledi.
hamur  Op. Dr. Ilgın, hastalığın yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıktığını dile getirerek tedavi edilmemesi durumunda bebeğin hayatına mal olabileceğini ifade etti. Op. Dr. Ilgın, “Gestasyonel diyabet yani gebeliğe bağlı şeker hastalığı, yalnızca gebelikte ve gebeliğin son dönemlerinde ortaya çıkan, gebelerin ortalama yüzde 5’ inde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Gebeliğin özellikle 24. haftasından sonra oluşan hormonal değişiklikler, aşırı kilo alımı gibi nedenlerle insülinin etkisi azalmakta ve insüline karşı bir direnç gelişmektedir. Bu durum, pankreastan salınan insülinin yetersiz kalmasına bağlı olarak kan glikoz seviyesini gebelikte yükseltebilir” dedi. Gebelik diyabetinin bebekte obeziteye ve diyabete zemin hazırladığını aktaran Op. Dr. Ilgın, “Gebelik diyabeti tedavi edilerek kontrol altına alınmadığında, anne kanında şeker seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bebeğin de kan şekerinde yüksekliğe neden olur. Kan şekerini düşürmek için bebeğin pankreasına fazladan insülinin sağlanması gerekir. Ancak fazla salgılanan insülin bebekteki yağ dokusunu artırır.  Artan yağ dokusu da bebeklerde aşırı kilo yapar ve buna bağlı olarak doğum sırasında omuz takılması, doğum yırtığı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durum da sezaryen ile doğum oranın artmasına neden olur. Ayrıca bebekte artan insülin salgısı doğum sonrası bebeğin kan şekerinin düşmesine de neden olur. Bu şekilde doğan bebekler gelecekte; obezite ve tip 2 yani ileri yaşlarda ortaya çıkan diyabet gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır” diye konuştu.
Gebelik diyabetinin bebeklerin anne karnında veya doğum sonrası ani ölümüne, suyunun fazla olmasına, doğum sonrası solunum sıkıntısına, sarılığa, kandaki alyuvar sayısının artmasına, kandaki kalsiyum değerinin düşüklüğüne neden olabileceğini kaydeden op. Dr. Ilgın, bebeğin, mutlaka doğum sonrası kan şekerine bakılmalı ve sonuca göre tedavi planlanması gerektiğini dile getirdi. Op. Dr. Ilgın, “Gebelikte fetal eko gebelik sonrasında da şeker yüklemesi yapılmalı. Gebeliğin öncesinde veya erken dönemlerinde anne adayında kontrolsüz diyabet varsa, bebekte doğumsal sorunların görülme olasılığı 3-4 kat artar. Bu nedenle gebeliğin 18-20. haftalarında organların değerlendirilmesi için ayrıntılı ultrasonografi, 22-24. haftalarda ise kalbi değerlendirmek için fetal eko yani anne karnında kalp ultrasonografisi mutlaka yapılmalıdır.Gebelik diyabeti olan anne adaylarında ise; hipertansiyon, enfeksiyon, zor doğum, sezaryen ile doğum ve doğum sonrası ileriki yaşamında diyabet riski artmaktadır. Doğum sonrası diyabet riski 10 yıl süresince yüzde 50 civarındadır. Bu nedenle doğum sonrası 6. haftada ve 1. yılda OGTT yani şeker yükleme testi yapılmalı ve 3 yılda bir tekrarlanmalıdır. Doğum sonrası diyabet riskini azaltmak için emzirme, kilo verme, uygun beslenme, egzersiz önerilmelidir. Gebelik diyabeti öyküsü ve glikoz intoleransı sorunu olanlar, doktorunun önereceği ilaçları kullanmalıdır” şeklinde konuştu.
Gebelikte diyabete karşı anne adayının birtakım önlemler almaları gerektiğini belirten Op. Dr. Ilgın bu önlemleri şöyle sıraladı:
“Gebeliğin ihtiyaçlarına karşılık verecek, yeterli kaloriyi sağlayacak, idrarda ketona neden olmayacak, gebenin uygun kiloda kalmasını sağlayacak, kan glikoz seviyelerini koruyacak şekilde diyet yapılmalıdır. Düzenli orta yoğunlukta fiziksel aktivite önerilir. Haftada 5 gün 30-45 dakika tempolu yürüyüş, yüzme, dans veya aerobik gebelik dönemindeki en uygun egzersizlerdir. Gebelik diyabeti mevcut olan anne adayında iki haftalık diyet ve egzersiz tedavisine rağmen açlık kan şekeri 105 veya yemekten sonra 1. saat kan şekeri 140 mg/dl ise, mutlaka insülin tedavisine başlanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir