Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Özcan Hız, çağın kadın hastalığının “fibromiyalji” olduğunu söyledi.
Medical Park Ordu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Özcan Hız, fibromiyaljinin yaygın ve inatçı kas ağrıları, uyku bozukluğu, vücudun değişik noktalarında hassasiyet, sürekli yorgunluk hissi ile kendini gösteren bir hastalık olduğunu söyledi.
fibromiyalji Fibromiyaljinin eklemlerde hareket kısıtlılığına ve şekil bozukluğuna yol açan ve iç organları etkileyen bir hastalık olmadığını, ancak hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede bozan kronik bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Özcan Hız, “Fibromiyaljinin nedeni tam olarak bilinmemektedir ve en çok doğurganlık çağındaki genç kadınlarda görülür. Ancak erkeklerde ve hatta çocuklarda da görülen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere göre 10 kat fazla görülür.  Toplumda 100 kişinin ikisinde fibromiyalji görülür. Buna göre ülkemizde yaklaşık bir buçuk milyon kişide fibromiyalji bulunmaktadır. Özellikle çocuklarına, çevresine hep verici şekilde davranan mükemmeliyetçi kadınlarda daha sık görülür. Kendisine yeterince zaman ayıramayan, koşuşturma içinde olan ve çevresinden de sürekli beklenti içinde olunan insanlarda daha çok görülür” diye konuştu.
Fibromiyalji tedavisinin temel prensibinin, doktor ve hasta arasında güvenli bir etkileşim sağlanmasının olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Özcan Hız, “Tedavide asıl amaç, hastanın günlük yaşamı sırasında ağrı ile başa çıkma yöntemlerini öğreterek, normal yaşama dönmelerini sağlamak olmalıdır. Tedavide; hasta eğitimi, egzersiz tedavisi ve yüzme, ilaç tedavisi, fizik tedavi yöntemleri, hassas nokta enjeksiyonları, dengeli beslenme ve sıvı alımı, güneşlenme ve kaplıca tedavileri, psikolojik yardım (kognitif davranış tedavisi), akupunktur, masaj, refleksoloji gibi yöntemler kullanılır. Tüm bu tedavilere rağmen hastaların bir kısmında hastalık tekrarlayabilir. Bu hastalarda en azından ağrı ile başa çıkma yöntemlerini mümkün olduğunca uygulamaya devam etmesi düzenli kontrollere gelmesi önerilmelidir” şeklinde konuştu.
– ÇAĞIN KADIN HASTALIĞI FİBROMİYALJİ
– DOÇ. DR. ÖZCAN HIZ:
– “100 KİŞİNİN İKİSİNDE FİBROMİYALJİ GÖRÜLÜR”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir