Kırşehir’in Mucur İlçesinde hayvan atıklarının öz ile birleştiği ve insan sağlığını tehdit ettiği noktasında çevreciler şikayette bulunduklarını belirtti.
mucur-oz  Gelecek kuşaklara devredeceğimiz öz suyu ıslah çalışmalarının ve içerisinde bulunduğu durumdan kurtulabilmesi için BİMER, başta olmak üzere AK Parti Milletvekili Abdullah Çalışkan, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü, Kaymakamlık, İlçe Belediyesi ve gerekli tüm birimlerle diyaloga girdiğini belirten Özbay, “BİMER’E gerekli şikayette bulundum. Gelen cevap ile birlikte Mucur İlçe Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hayvan ahırına gitti. Düzenlenen raporda o an atık atıldığına dair bir veriye ulaşılamadığı belirtildi. Aynı gün yetkilileri suyun olduğu yere götürdüm. Maalesef suyu pis bir durumda gördüler ve bizim yapacağımız bir şey yok dediler” ifadelerini kullandı.
Yetkililerin kendisine alanın Belediye sınırları içerisinde olduğunu belirttiklerini ve  Kırşehir merkeze gitmesinin gerekli olduğunu  söylediklerini belirten Özbay, “Kırşehir’de bana ‘Belediye alanı içerisinde bahsettiğiniz durum söz konusu ise bizler yalnızca yasal işlem başlatır ve ceza keseriz’ dediler. Bilinsin isterim ki iki yıl öncesine kadar bu öz’den insanlar su alarak çay demler, abdest alır ve suyu içme suyu olarak kullanırdı. Şuanda bile sebze bahçeleri sulanmakta, alanda çocuklar oyun oynamakta. İnsanlarla birlikte hayvanlarda bu öz’de bulunan suyu kullanmakta
simdi ise maalesef 70 – 80 bas hayvan atıklarının suya karışmasıyla,suyumuz kullanılamaz duruma geldi.İnsanların uğrak yerlerinin başında gelen Köme piknik alınanında dahi öz’ün suyu geçiyor ve burada insanlar hayvan otlatıyor. Islah çalışması ile birlikte bölgede imza kampanyası dahi başlattık” şeklinde konuştu.
Yapılan şikayet ve bilgilendirme sonrasında AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdulalh Çalışkan’ın konuyu incelemeye aldığı ve bölgede gerekli olan çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.
– ÇEVRECİLER BİLDİRDİ MİLLETVEKİLİ İNCELEMEYE ALDI
– ÇEVRECİ NEJDET ÖZBAY:
-“YETKİLİ TÜM BİRİMLERLE GÖRÜŞEREK GEREKLİ ŞİKAYETLERDE BULUNDUM”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir