Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında 22 Nisan Pazartesi günü AKM’de, “Türkiye’nin Ruhunu Arayan Aydın-Kemal Tahir” paneli gerçekleştirilecek. Panel, saat 20.00’da başlayacak.
kemal-tahir  Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından her ay gerçekleştirilen kültür sanat etkinliklerine Sakaryalılar yoğun ilgi gösteriyor. Etkinliklerin 22 Nisan Pazartesi günkü bölümünde bir panel düzenlenecek. “Türkiye’nin Ruhunu Arayan Aydın – Kemal Tahir” paneline konuşmacı olarak Yazar Ömer Lekesiz, Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı, Yazar – Şair Ali Ayçil ve Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Besim Fatih Dellaloğlu katılacak. Panel, saat 20.00’da başlayacak.
15 Nisan 1910 yılında İstanbul’da doğan Kemal Tahir, ilkokulu muhtelif okullarda, rüştiyeyi Kasımpaşa’daki Cezayirli Hasan Paşa Rüştiyesi’nde okudu. Vakit, Haber, Son Posta gazetelerinde röportaj yazarı, çevirmen, düzeltmen olarak çalışan Kemal Tahir, Nazım Hikmet ile beraber yargılandığı Donanma Komutanlığı askeri mahkemesince tutuklanarak “askeri isyana teşvik” suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkûm edildi. Çankırı, Çorum, Kırşehir, Malatya ve Nevşehir cezaevlerinde hapis yattı. Genel af yasasıyla serbest kalan Kemal Tahir, bir süre iktisadi konularda yazılar yazdı, çeviriler yaptı. 1960’dan sonra tümüyle edebiyata yönelen ve hayatını romanlarıyla sürdüren Kemal Tahir, 21 Nisan 1973’te İstanbul’da vefat etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir