CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya okul müdürleri tarafından öğretmenlerin Zoom Meeting programına yönlendirilerek uzaktan eğitim vermelerine ilişkin TBMM’ye, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması için bir soru önergesi verdi.

Programın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanıp onaylanmadığını soran Kaya, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilmemişse; okul müdürleri, öğretmenlerimizi programı kullanmaya neden yönlendirmiştir?” dedi.

Kaya, “Öğretmenlerimizin hesaplarından para kesildiği, hesap bilgilerinin ve öğrencilerin kişisel bilgilerinin ele geçirildiği doğru mudur? diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın açıklaması ve soru önergesi:

Covid-19 salgını nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığımız Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uzaktan eğitim uygulamasına başlamıştır. Ancak çok sayıda okul müdürünün, öğretmenleri yurt dışı bağlantılı online ders yapma imkanı sağlayan Zoom Meeting programına yönlendirdiği iddia edilmektedir.

Türkiye genelinde binlerce öğretmenin, yönetici ve okul idarelerinin canlı ders baskısı nedeniyle Zoom Meeting programını kullandığı; programa bağlanan bazı öğretmenlerin maaşlarından 58,5 dolar kesinti yapıldığı da iddialar arasında yer almaktadır.

Sisteme giren öğretmenlerin hesap bilgileri ile öğrencilerin kişisel bilgilerinin de programı yöneten uluslararası şirketin eline geçtiği iddia edilmektedir.

Zoom Meeting üzerinden cinsel içerikli, ırkçı ve nefret söylemi içeren mesajlar  yayınlandığı için şirket hakkında New York Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldığı haberleri de basında yer almıştır.

Bu bilgiler kapsamında;

  1. Zoom Meeting programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen bir program mıdır?
  2. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilmemişse; okul müdürleri, öğretmenlerimizi programı kullanmaya neden yönlendirmiştir?
  3. Öğretmenlerimizin hesaplarından para kesildiği, hesap bilgilerinin ve öğrencilerin kişisel bilgilerinin ele geçirildiği doğru mudur?
  4.  Milli Eğitim Bakanlığının onay vermediği bir program okul müdürleri tarafından neden önerilmiştir?
  5. Cinsel içerikli, ırkçı ve nefret söylemi içeren mesajlar  yayınlanan programı öğretmenlerimize öneren okul müdürlerinin amacı nedir?
  6. Milli Eğitim Bakanlığında, Milli Eğitim Bakanına rağmen iş yapan okul müdürleri mı vardır? Varsa bu kişiler görevlerine devam edecek midir?
  7. İlgili okul müdürleri hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamışsa neden başlatılmamıştır?