KIRŞEHİR GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI ADEM AKKUŞ BASIN BAYRAMI MESAJI YAYINLADI

Kırşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Adem Akkuş ‘Gazeteciler Bayramı’ dolayısı ile mesaj yayımladı.
Akkuş mesajında, “Basında sansürün kaldırılması adına verilen mücadele çok önemli basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden bahsetmek doğru olmaz. Gücünü tamamen kamuoyundan alan basın toplumsal yaşamda etkin bir güç haline gelmiştir. Basın demokrasinin yaşamasını sağlayan en etkili güçtür. Haber oluşturma ve yayma özgürlüğü vazgeçilmezken hiçbir süreç içerinde de engellenemez” dedi.
[color-box]
– BAŞKAN BAHÇECİDEN KUTLAMA
– YAŞAR BAHÇECİ:
– “GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”[/color-box]

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, ’24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Basın özgürlüğünün, demokrasinin bir gereği olduğunu belirten Bahçeci, “Halkımızın doğru ve tarafsız haber alma ihtiyacını karşılayan basın kuruluşları, toplumsal değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini koruyup gözetmeyi temel görev sayarak demokrasimizin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Basın çalışanları, mesleklerinin gereğini yerine getirmek için yeri gelince canını ortaya koyarak görev yaparken, sorunlarının çözülmesi, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşmaları görevlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak önemli adımlardır. Basının görevini yaparken hukukun evrensel ilkelerinden sapmaması ve kişi haklarına saygıyı asla ihmal etmemesi gerekmektedir” ifadesinde bulundu.
GAZETECİLER RADYOCULAR VE TELEVİZYONCULAR CEMİYETİ BASIN BAYRAMINI KUTLADI

basın-özgürlüğü1Kırşehir Radyocular Televizyoncular ve Gazeteciler Cemiyeti basın bayramı kutlama mesajı yayınladı.
Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan mesajda, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olan 24 Temmuz’un Basın Bayramı olarak kutlandığını kaydedildi.
Yönetim kurulu adına yazılı açıklamada bulunan Genel Sekreter Soner Demirbaş, ” Ülkenin ve demokrasinin gelişmesinde çok büyük bir yeri olan haber  alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın demokrasinin gelişmesinde ve yaşamasındaki en önemli kurumlardan biridir. Basının, devlet ve vatandaş arasındaki iletişim sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi önemli bir görevi vardır. Şüphesiz ki doğru bilgilendirilmiş çağdaş bir toplum için basının güvenilirliği ve tarafsızlığı büyük önem arz etmektedir. Demokrasilerde dördüncü kuvvet olarak algılanan basının özgür olduğu kadar, doğru ve objektif bir yayın anlayışı içerisinde olması da bir o kadar önemlidir. Basının masa başında değil, yerinde gerçek haber, dürüst haber yaparak halkın doğru bilinçlenmesine katkıda bulunması en önemli görevlerindendir. Basının, sorumluluklarının bilinciyle hareket etmesi gerekir. Hukukun evrensel standartlarına bağlı kalması ve basın özgürlüğünün yanı sıra özel hayata ve kişilik haklarına saygı duyması büyük önem arz etmektedir. Aksi takdirde basına ve gazetecilere olan güvenin azalması kaçınılmazdır. Türkiye’de son yıllarda insan haklarının ve özgürlüklerinin genişletilmesi amacıyla büyük reformlar gerçekleştirmiştir. Hepimizin arzusu ülkemizin diğer demokratik ülkeler seviyesine ulaşmasıdır” ifadelerini kullandı.
KIRŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİ BASIN BAYRAMINI KUTLADI

Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Turpçu mesajında, “Demokrasinin gelişmesi sürecinde ‘olmazsa olmaz’ bir faktörü teşkil eden basın, milletin müşterek sesi olması dolayısıyla çok sesliliğin bir diğer tarifidir.Toplumun doğru bilgilendirilmesi çok büyük bir öneme haiz olduğu gibi, bunu mümkün kılabilmek için de, özgür bir basına ihtiyaç vardır. 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılması yönünde alınan karar, işte bu bakımdan tarihi bir önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz bilişim çağı, kitle iletişim araçlarına çeşitlilik, bilgi akışına ise hız kazandırmıştır. Kuşkusuz böyle bir ortamda basın-yayın kuruluşlarıyla birlikte basın çalışanlarının sorumlulukları da artmıştır. Bu sorumluluklardan en önemlisi ise, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesidir. Meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı, toplumun basına duyduğu güveni artıracak olmakla birlikte kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önüne de geçecektir. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın ruhunda da, bu ölçü yatmaktadır” dedi.
Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, “Toplumun her türlü sorunlarının yanı sıra ülke gündemine ilişkin gelişmelerin ve haberlerin kamuya duyurulmasında aracı olurken öte yandan kişilerin haber alma özgürlüğünü sağlamakta ve kamuoyu oluşturulmasında etkin bir rolü üstlenmektedirler. Basınımıza düşen en büyük görevlerden birisi de içinde yaşadığı toplumun milli, ahlaki, insani ve kutsal değerlerine sahip çıkarak kitle iletişimine katkıda bulunmaktır.
Gazeteciler Cemiyeti Başkan Turpçu; “Bu duygu ve düşüncelerle, bütün gazetecilerin ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en kalbi duygularımla kutlar, kalemlerinin daima ve kesintisiz olarak yazması dileğiyle sevgilerimi sunarım” şeklinde konuştu.
[color-box]- ESNAF ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI BAHAMETTİN ÖZTÜRK:
– “SANSÜRE KARŞI İLK KAZANIMIN ELDE EDİLDİĞİ GÜN”[/color-box]

Kırşehir Esnaf Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, dünyanın en zor mesleğinin gazetecilik olduğunu söyledi.
Öztürk, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “İnsanların kendi fikirlerini özgürce ifade edebilmek için doğru bilgiye ulaşmaya ihtiyaçları ve hakları vardır. Demokratik toplumlarda topluma bu hakkı kullanması yönünde en büyük katkıyı basın mensupları sağlamaktadır. Bu bağlamda basının özgür olması, demokratik toplum olmanın da kaçınılmaz bir gereğidir. İlkeli ve tarafsız yayın anlayışından taviz vermeksizin, en zor koşullarda bile kamuoyuna yön veren ve gündemi belirleyerek toplumu bilinçlendiren, yapılan çalışmaların vatandaşlara ulaştırılmasında zaman ve mekân ayrımı yapmadan görevlerini yerine getiren, üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan, başta yerel düzeyde görevlerini yerine getiren bütün görsel ve yazılı basın görevlilerimizin Basın Bayramlarını Kırşehir Ahi Esnafımız adına kutlarım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir