Kırşehir’de lise eğitimi için Anadolu Meslek ve Meslek Lisesine başvuran Rukiye Kardeş’in eğitim engelini, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak kaldırdı.
vali-40  Edinilen bilgiye göre, Meslek lisesinde okul idarecisinin, ”Okulumuzda engelli girişi yok, senin için en ideali açık lise” diyerek Rukiye Kardeş’in ailesini açık liseye yönlendirildiği iddia edilmişti. Yaşanan olayın ardından ailenin, Bedensel Engelliler Dernek Başkanı Servet Avkapan’a durumu iletmesi sonucu başlatılan girişimler olumlu sonuç verdi. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırşehir Valiliğine başvuru yapan aile durumu anlattı. Vali Çakacak’ın, ”Eğitimde engel olmaz” şeklinde verdiği talimatla Rukiye Kardeş çok istediği Meslek ve Meslek Lisesine kaydını yaptırdı.
Aile adına açıklamada bulunan Dernek Başkanı Avkapan, “Bizim için esas engel ulaşılmak istenen noktada önümüze çıkan engellerdir. Bir çok bedensel engelli kardeşimiz kamu kurumlarında çalışırken, eğitim hakkına da sahip olmuştur. Onlar haklarını savunamasalar bile bizlerin aracılığında Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, aile ve toplum adına gerekeni yapmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir