Macaristan’ın Estergon şehrinde 1605 yılında inşa edilen 4 asırlık tarihi Öziçeli Haci İbrahim Camii, Tuna Nehri’nin su seviyesinin yükselmesi nedeniyle sular altında kaldı.
osmanli-camisi  Osmanlı İmparatorluğu’nun 1543-1683 yılları arasında Estergon egemenliği döneminde inşa edilen, ancak 2006 yılına kadar sadece yeraltında kalıntıları kalan ve Macar şirketi Rossenberg Hungaria tarafından satın alınarak aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen Öziçeli Hacı İbrahim Cami’nin bahçesine kadar dolan sular boşaltılmaya çalışılıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun en kuzeydeki vilayeti olan Macaristan’ın Estergon şehrinde 1605 yılında inşa edilen tarihi Öziçeli Haci İbrahim Cami’nin duvarlarına kadar dayanan suların caminin içine girmemesi için çalıştıklarını belirten Macar yetkililer, nehir suyunun yarın zirve yapacağını açıkladılar.
Estergon şehrinin Zigmond Berenyi sokağında, Estergon Kalesi’nin önünde ve Tuna Nehrinin hemen kıyısındaki Öziçeli Hacı İbrahim Cami’yi taşkın sudan korumak için gayret ettiklerini belirten Macar yetkililer, iki katlı caminin tehlike altında olduğunu ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir