Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde,  “Fatih Sultan Mehmet Han” isimli tiyatro oyunu sahnelendi.
İstanbul’un Fetih yıl dönümü dolayısıyla Çiçekdağı Belediyesi tarafından organize edilen “Fatih Sultan Mehmet Han” adlı tiyatro oyunu tiyatro severlerle buluştu.
tiyatro-oyunuEfsane Sahnesi Tiyatro ekibince İMKB Atatürk ortaokulu konferans salonunda sahnelenen tiyatroya Çiçekdağı İlçe Kaymakamı Sinan İnaltekin, Belediye Başkanı İsmail Deniz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Halit Arslan,  İlçe Emniyet Amiri Barış Macit, amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Tiyatro öncesi bir konuşma yapan Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan, çağ açılıp ve çağın kapatıldığı İstanbul’un Türkler tarafından fethinin 560. yılını gururla ve iftiharla kutlandığını belirterek, “Fetih, Ertuğrul Gazi ile başlayan jeopolitik atılımın ve stratejik büyüme ülküsünün zirveye yükseldiği, gelecek asırların önünün açıldığı çok önemli bir hamlenin adı olmuştur. 1453 tarihinden sonraki dönemde milletimiz, küresel dengeleri değiştiren muazzam bir kudret olarak tarihteki yerini almış, gönüllerde taşınan cihan hâkimiyeti ülküsü bu olayla uygulanma imkanını bulmuştur.  Bu tarihten itibaren insanlık, hem Türklerin adalet ruhu ile karşılaşmış, hem de fethi kutlu peygamberimiz tarafından müjdelenen bu kentle birlikte inançlarımızın huzur verici mesajıyla doğrudan tanışmıştır. Ecdadımız, fethettiği bu kenti medeniyetin ve küresel yönetimin de başkenti yapmış, sahiplenmiş, her yanını Türk-İslam eserleriyle donatma başarısını göstermiştir.”dedi.
Konuşmaların ardından İstanbul’un Fethi’nin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tiyatro gösterisi katılımcılar tarafından beğeni ile izlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir