AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde faaliyet gösteren İLCİ Tarım Hayvancılık Biyogaz Enerji Üretim Tesislerini ziyaret etti.
İLCİ Tarım ve Hayvancılık Biyogaz Tesislerine yapılan ziyarete, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanı sıra  AK Parti Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Salyam, AK Parti İl ve İlçe Teşkilatı, Sivil toplum kuruluşları ve daire amirleri katıldı.
2004 yılında TİGEM’den 30 yıllığına kiraladıkları tesisi, tarım ve hayvancılık alanında modern bir işletmeye dönüştürdüklerini söyleyen, İlci Tarım İşletmeleri sahibi Nedim İlci, işletmede modern tarım teknikleri kullandıklarını 7 bin 500 dekar tarım alanını sulamaya açtıklarını kaydetti.
İşletmede, hayvancılığa da önem verdiklerini anlatan İlci, 3 bin 200 baş hayvan kapasitesiyle günlük 30 ton civarında süt elde ettiklerini, sütün 18 tonunu bir başka firmaya verdiklerini, geri kalanını kendi tesislerinde değerlendirdiklerini ifade etti. Biyogaz tesisiyle işletmenin enerji ihtiyacının karşılanacağını belirten İlci, “Tesisimiz, bölge tarımına önemli katkıları sağlamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Almanya Çevre, Doğa Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki işbirliği çerçevesinde İLCİ Tarım Hayvancılık Biyogaz Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş.’de “İşbirliği Protokolü” imzalayarak tesisimizin elektrik ihtiyacını karşılayacağız. Diğer atıklar ise gübre olarak değerlendirilecek” dedi.
Biyogaz tesisinin önemli bir tesis olduğunu ifade eden Eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, atıkların değerlendirilerek ekonomiye kazandırıldığını ve çevre kirliliğini önleme açısından çok güzel bir yatırım olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir