Çalışanlara Kişisel Koruyucu Donanım Tedarik Etmem Gerekir Mi?

ÇALIŞANLARA KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM TEDARİK ETMEM GEREKİR Mİ?


Eğer bir işletmeyi yöneten veya işleten biriyseniz, çalışanlarınızı güvende tutmak için özen göstermelisiniz.


Bu, ortamındaki potansiyel tehlikelerin farkında olma ve yönetmenin yanı sıra onlara uygun kişisel koruyucu ekipmanı (KKD) sağlamak anlamına gelir.


Çalışanları kendilerine ve başkalarına zarar vermekten korumak herkes için bir öncelik olmalıdır.


KKD ne zaman gereklidir?


Kontrol Hiyerarşisine göre riski tamamen ortadan kaldırmak, işyerinde güvenliği sağlamanın en etkili yoludur. Bunun mümkün olmadığı durumlarda, riski değiştirmek, izole etmek veya değiştirmek için diğer kontrol önlemleri değerlendirilmelidir. Diğer tüm seçenekler tükendikten sonra, KKD birincil risk stratejisi olarak kullanılmalıdır.


KKD, işyeri güvenliğinde son savunma hattıdır. Gözlükler, eldivenler, botlar ve maskeler gibi koruyucu donanımlar, çalışanlarınızı güvende tutmak için daha geniş bir planın sadece bir parçası olmalıdır.


Hangi KKD’leri sağlamanız gerekiyor?


Bir işveren başka biri tarafından uygun ekipman sağlanmadıkça, İSG riskini azaltmak için ekipman sağlamalıdır. Amaca uygun KKD tedarik etme gereksiniminiz, çalışma ortamınızdaki tüm kişilere kadar uzanır. Verilen KKD:

  • işin veya tehlikenin doğasına uygun
  • giyen veya kullanan kişi için uygun,
  • temiz, hijyenik ve iyi durumda olduğundan emin olmak için uygun

şekilde bakımı yapılmış, onarılmış veya değiştirilmiş olmalıdır.
Bir çalışanın kullandığı her madde KKD olarak kabul edilmez. Örneğin, işyeri kıyafetleri veya üniformaları bir güvenlik kontrolü olarak kullanılmazlarsa bu kategoriye girmeyebilir. 


İşletme sahipleri doğrudan ekipman satın alabilir veya ödenek sağlamayı seçebilir, böylece çalışanlar kendi KKD’lerini tedarik edebilir. İşçi satın alma işlemi yaparsa, işveren iş yeri için asgari sağlık ve güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için uygun kontroller ve testler yapmalıdır.

Potansiyel maliyetler

KKD’ye ve uyumlu iş elbisesi sahip olmak, güvenli bir çalışma ortamı ile felaket arasındaki fark olabilir. İş kazaları, hem işverene hem de işçiye, işyerinde aksamalar, yaralanmalar, soruşturmalar ve ağır tazminat ödemeleri potansiyeli ile büyük finansal ve kişisel maliyetler getirir.

Aslında, her hafta birden fazla insan işyerindeki kazalarda ölüyor . Çalışanlarınızın refahını, doğru eğitim ve ekipmanla korumak, herkesin yararınadır.


Unutmayın, KKD tehlikeleri kontrol etmek için son çare veya kısa vadeli bir önlem olmalıdır. İşe başlamadan önce, her zaman risk değerlendirmeleri yapın , Kontrol Hiyerarşisini takip edin ve KKD’nin ne kullanılması gerektiğini açıkça anlamadan önce riski ilk adım olarak ortadan kaldırmak, yerine koymak veya izole etmek için girişimde bulunun. Çalışanlarınızın güvenliği için doğru sorumluluk almak, katılan herkesin yararına olacaktır.


GIVIU iş elbiseleri olarak, çalışanlarınızı kapsamlı ürün gamımızla sizi ve çalışanlarınızı işten korumak için gerekli olabilecek KKD tipleri ve ayrıca belirli işler için uygun koruma seviyesi hakkında önerilerde bulunabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.