Başa Bela Rahatsızlık Kıl Dönmesi

Bilimsel adıyla ‘Pilonidal Sinüs’ hastalığı çok rastlanan bir hastalık çeşididir. Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinir. Tam bir baş belasıdır. Ülkemizde özellikle genç yaş grubunda ve erkeklerde en sık görülen rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda yer alan bu hastalık gençlerin en büyük derdi olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalığın nedeni ise kuyruk sokumundaki derinlikte kılların burgu yaparak deri altında toplanması ve reaksiyon olarak akıntıların ortaya çıkması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Şiddetli Ağrı ve Şişlik

En önemli belirtisi ise makatta ağrı ve şişlik olup, buna neden olan ise yine yukarıda bahsi geçen sıvıdır. Makatta akıntıya neden olan bu sıvılar her zaman rahat bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş deliklerinin tıkanması halinde sıvı dışarı çıkamayarak apseye, kaşıntıya, yırtılmalara ve deri döküntülerine neden olmaktadır. Bu apse ise kuyruk sokumu bölgesinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır. Çoğu zaman ateşlenme gibi şikayetler de bu nedenle  görülmektedir.

Kıl dönmesi özellikle sosyal hayatın içinde insanların zorlanmasına hatta zor anlar geçirmesine bile sebep olmaktadır. Tedavisi ise erken tanılarla çok kolay ve başarılı hekimler sayesinde çok hızlı tedavi yöntemleriyle sağlıklıdır. Özellikle gençlerin utanma gibi durumlardan dolayı doktora başvurmamaları işi biraz zorlaştırmaktadır. Doktorların bu konudaki tutumu ise gayet olumlu ve başarılı sonuçlar almanızda etkilidir. Geç kalmadan ilgili hekime başvurulmalıdır.

Yürürken, koşarken ve daha çok otururken hayatımızı etkileyen bu hastalık  aslında küçük cerrahi müdahalelerle bile çözüme kavuşmaktadır. Son dönemlerde ameliyatsız tedavilerle de kesin ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte mikro bazda işlem yapılabilmekte ve hızlı tedaviler uygulanabilmektedir. Hastaların çoğu sağlıklı yaşamlarına hızlı bir şekilde dönmekte ve sosyal hayata adapte olabilmektedir. Hastaların en önemli kazancı aynı gün içerisinde kıl dönmesi tanısı konulup, aynı gün tedavi yapılıp rahat bir şekilde hiçbir iş gücü kaybı yaşamadan evlerine dönebilmeleridir.

Sağlıklı bir yaşam için doktorunuzla irtibatlı olunuz. Kendi başınıza tedavi uygulamak yerine bilimsel gelişmelerden faydalanarak çok kısa sürede sağlıklı ve normal hayatınıza geri dönmenin avantajını yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.