Site icon Kırşehir Medya

Kırşehir’de İlk Defa Kök Hücre Nakli Yapıldı

Kırşehir’de ilk defa ‘Kök Hücre’ nakli Uzman Tabip Lokman Sofuoğlu tarafından yapıldı.
kirsehir-hastanesi  Başhekim Mehmet Yetkiner, “Şuan sonuçlar bekleniyor. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi her alanda gelişme göstermekte” dedi.
Yapılan çalışma hakkında bilgi veren Uzman Tabip Lokman Sofuoğlu, “İlk defa iki kez kök hücre nakli gerçekleştirdik. Eklem içi enjeksiyon şeklinde kök hücre nakli yaptık.
Hastadan kal almak sureti ile steril şartlarda gelişen ostreoatrit ( kireçlenme eklemin suyunun bitmesi) vakalarında elde edilen kök hücrelerin ekleme enjekte edilmesi ile ostreoatrit ( kireçlenme eklemin suyunun bitmesi) ikinci ve üçüncü evrede çok etkili bir çalışma oldu.
Amacımız ilaç kullanımını azaltarak ameliyatı ilerleyen yaşlara kadar ertelemektir. Yaptığımız kök hücre nakli sonuçlarının olumlu çıkacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleşen naklin çok önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Başhekim Mehmet Yetkiner, “Çok steril şartlarda ve ehil ellerde kök hücre nakillerinin yapılması gerekmekte, yapılan yöntemi bir ileri safhaya giderek geliştirmeye çalışıyoruz.
Kök hücre nakli, önce hastanın kemik iliği tamamen veya kısmen boşaltılarak, doku grubu uyumlu ve tamamen sağlıklı bir kişiden alınan kök hücrelerinin buraya yerleşmesi, çoğalması ve sonuçta habis ve selim birçok hastalıkların ortadan kaldırılması işlemlerinin tümüne denilir” dedi.

Exit mobile version