Doruk Sağlık Grubu Diş Hekimi  Dt. Serhat Önen, tedavi edilmeyen diş eti hastalıklarının diş kaybına ve diğer hastalıklara sebebiyet verdiğini belirtti.
dis-kanamasi  22 – 27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Dt. Serhat Önen, diş kanaması diye tarif edilenin aslında diş eti kanamaları olduğunu belirterek,  “Diş eti kanamaları, yaygın bir şikâyet olduğu için pek çoğumuz üzerinde durmayız, ama aslında diş eti kanamaları önemsenmesi gereken bir durumdur. Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları, diş kaybına ve diğer sağlık rahatsızlıklaa yol açabilir.  Sağlıklı dişlerin, diş fırçalamak ya da sert bir meyve ısırmak gibi bahanelerle kanamaması gerekir” dedi.
Ağız temizliğine dikkat etmemek, vitamin eksikliği veya sigara tiryakiliği gibi pek çok unsurdan ötürü diş etlerinde sıkıntı meydana gelebileceğini ifade eden Diş Hekimi Serhat Önen, “Diş eti hastalıkları sinsi bir şekilde ilerleyebilir ve diş kaybı aşamasına gelindiğinde, artık bu durumun geri dönüşü olmaz. Düzenli olarak diş doktoruna gitmek ve diş eti kanamalarını ihmal etmemek önemlidir” dedi.
Diş eti kanamalarına ve diş hastalıklarına karşı bazı tedbirler alınabileceğine dikkat çeken Diş Hekimi Serhat Önen, “Dişler gün içinde yemeklerden sonra 2 defa fırçalanmalıdır. Kullanılan diş fırçaları ağzın yapısına da uygun olarak dişlerin rahatça fırçalanmasına imkân vermelidir. Diş fırçalamayı müteakip diş ipiyle diş araları temizlenmelidir. Çünkü diş fırçaları diş aralarını temizlemede yetersiz kalır. Sigara içmekten vazgeçilmelidir. Her 6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilerek diş kontrolleri yapılmalıdır. Kullanılan diş fırçasının kılları da sert olmamalıdır” ifadelerini kullandı.
Bütün bunlara rağmen yine de diş eti hastalığının geçmemesi durumunda sebeplerinin başka yerlerde aranması gerekeceğinin altını çizen Diş Hekimi Serhat Önen, yapılan araştırmalara göre diş ve diş eti hastalıklarına kişilerin beslenme şekillerinin de zemin hazırladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir