Botoksla Kırışıklıklarınızdan Kurtulun

Estetik cerrah Op. Dr. Melike Erdim Botoks uygulamasının tüm detaylarını anlattı.

Latince Adı Clostridium Botulinum Olan Bakterinin Salgıladığı Toksinin, Laboratuvar Koşullarında Üretilerek Insan Için Tedavi Edici Hale Getirilmiş Şekline Botoks Diyoruz. Botoks Ilk Olarak 1973 De Şaşılık Tedavisinde Kullanılmıştır. Daha Sonra Çeşitli Kas Hastalıkları Için Nörologlar Ve Göz Doktorları Tarafından Kullanılan Botoksun Bu Uygulamaları Sırasında Tespit Edilen Kozmetik Faydaları Sonucu Estetik Cerrahide Kullanımı Başlamış Ve Son 20 Yıldır Kullanımı Yaygınlaşmıştır.

Yaşlanma Ve Cilt Kırışıklıkları Birçok Faktörün Kombinasyonu Sonucu Oluşur. Zamanla Cilt Nem Ve Elastikiyetini Kaybeder. Bunun Sonucunda Deri Gevşer Ve Kırışır. Yüzümüzde Yer Çekiminin Ve Ilerleyen Yaşın Etkisi Ile Oluşan Kırışıklıkların Dışında Yüz Kaslarının Çok Kullanılması Sonucu Oluşan Ve Daha Genç Yaşlarda Görülebilen (Çok Gülen Kişilerde Daha Fazla Olan Göz Çevresi Kırışıklıkları Ya Da Sürekli Kaşlarını Çatan Kişilerde Iki Kaş Ortasında Dikey Olarak Uzanan 2 Derin Çizgi Oluşması Gibi) Dinamik Kırışıklıklar Da Vardır. Botoks, Işte Bu Mimik Yapmakla Ortaya Çıkan Kırışıklıkların Düzeltilmesinde Kullanılmaktadır. Botoks, Estetik Amaçla Özel Iğneler Aracılığıyla Yüzün Sorunlu Bölgelerinde Kas Içine Verilir, Kaslara Olan Elektriksel Iletiyi Bloke Ederek, Uygulanan Bölgedeki Kasın Fonksiyonunu Geçici Olarak Azaltır Veya Yok Eder. Kaslar Kasılamayınca, Üzerindeki Ciltte Oluşan Mimik Kırışıklıklarında Gözle Görülür Bir Şekilde Azalır.

Botoks Hangi Bölgelerde Kullanılır?

 • Alın Bölgesindeki Yatay Çizgilerde Botoks,
 • İki Kaş Arasında Yer Alan Ve Çatık Kaş Görünümüne Yol Açan Çizgilerde Botoks,
 • Her Iki Kaş Yan Taraflarının Yukarı Kaldırılmasında Botoks,
 • Her Iki Göz Yan Tarafında Yer Alan Ve Gülmekle Artan Çizgiler Ve Kırışıklıklarda (Kaz Ayağı Çizgileri) Botoks,
 • Burun Köküne Yakın Yer Alan Yatay Çizgilerde Botoks,
 • Burun Sırtındaki Tavşan Çizgilerinde Botoks,
 • Burun Ucunun Kaldırılmasında Botoks,
 • Üst Ve Alt Dudaktaki Dikey Çizgilerde (Sigara Içimi Çizgileri) Botoks,
 • Migren Tipi Baş Ağrıları Botoks,
 • Eller, Ayaklar, Yüz Ve Koltuk Altındaki Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks
  Kullanılır.

Botoks Sadece Kozmetik Amaçlı Bir Ilaç Mıdır? Nasıl Uygulanır?

Botoks, 1970’Lerden Beri Özellikle Göz Doktorları, Nörologlar Ve Fizik Tedavi Doktorları Tarafından Çeşitli Kas Hastalıklarının Tedavisinde,Spastisitede, Şaşılıkta Kullanılan, Son 15 – 20 Yıldır Da Estetik Amaçlı Kullanımı Yaygınlaşan Bir Ilaçtır. Göz Ve Nöroloji Uygulamaları Esnasında Kaş Arasında Ve Göz Çevresindeki Kırışıklıkların Yok Olduğu Fark Edilmiş, Bunun Üzerine Araştırmalar Yapılarak Estetik Ve Kozmetik Alanlarda Kullanılmaya Başlamış Ve Alınan Sonuçların Son Derece Iyi Olmasından Dolayı Da Kullanım Alanı Yaygınlaşmıştır. Kozmetik Amaçlı “Botoks” Uygulamaları, Çok Küçük Bir Iğne Ile Çok Az Miktarda Botoks’ Un Yüzün Belli Noktalarına Enjekte Edilmesi Ile Gerçekleştirilir. Botoks, Soğuk Zincirle Özel Şartlarda Iletilen Şeffaf Bir Maddedir. Serum Fizyolojik Ile Sulandırılır. Sulandırma Işleminde Doktorların Tercih Ettiği Çözücü Miktarları Birbirinden Farklıdır. Genellikle 2 – 2,5 Ml Serum Fizyolojik Ile Sulandırma Tercih Edilmektedir. Daha Fazla Miktarda Çözücü Kullanmanın Dezavantajı, Ilacın Komşu Kaslara Yayılıp Onları Da Bloke Edebilme Riski Taşımasıdır. Uygulama Sırasında, Bazı Hastaların Böcek Isırması Şeklinde Ifade Ettiği, Minimal Bir Ağrı Hissedilebilir. Uygulama Yapılacak Bölgeye Işlemden Önce Sürülen Lokal Anestezik Kremler Ile Ağrı Hissi Minimale Indirilir.

Botoks Güvenli Bir Ilaç Mıdır?

Botoks FDA (Amerikan Gıda Ve İlaç İdaresi) Onaylı Güvenli Bir Ilaçtır. Hatta Amerika’da Şaşılık, Göz Kasları Spastisesi Gibi Bazı Hastalıklar Için 12 Yaşın Altındaki Çocuklar Için FDA Onayı Almıştır. Botoks Kaslara Zarar Vermez Sadece Kasın Kasılması Için Gönderilen Sinyalleri Bloke Eder Ve Kas Aktivitesini Geçici Süre Ile Azaltır.

Botoksun Etkisi Ne Zaman Başlar Ne Kadar Sürer?

Botoksun Etkisi 24-48 Saat Içinde Görülmeye Başlar. Etkinin Tam Olarak Yerleşmesi 7-10 Günü Bulabilir. Etkisi Genellikle 4-6 Ay Sürer. Yüz Kaslarını Daha Fazla Kullanan Kişilerde Etkinin Daha Kısa Sürmesi Doğaldır. Tekrarlayan Botoks Uygulamaları Kırışıklıkların Daha Geç Geri Gelmesini Sağlayabilir. Kasların Gevşemesi Ile Daha Fazla Kırışıklık Oluşumu Engellenebilir.

Botoks Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Botoks Uygulamasından Sonra, Enjeksiyon Yapılan Bölgelere Iki Gün Masaj Yapılmamalı, Özellikle Makyaj Temizlenirken O Bölgeler Fazla Ovuşturulmamalıdır. Yine Iki Gün Için Aerobik, Step Gibi Egzersiz Programlarına Ara Verilmelidir.

Botoks Yüzü Şişiren Bir Yöntem Midir?

Botoks Yüzü Şişirmez, Çünkü Botoks Dolgu Maddesi Değildir. Botoks Kasları Durdurarak Kırışıklıkları Gideren Bir Yöntem Olduğundan Dudakta, Gözde Ve Yüzde, Şişlik Yapması Mümkün Değildir.

Botoksu Ne Zaman Ve Niye Yaptırmalıyım?

Eğer Göz Çevreniz Gülerken Aşırı Kırışıyorsa, Sürekli Kaş Çatma Hareketi Yapıyorsanız, Alın Çizgileriniz Çok Belirginse, Kaşınız Düşükse, Yüzünüzde Sarkmalar Yeni Başladıysa Botoks Yaptırabilirsiniz.

Botoks Uygulama Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aspirin Ve Ağrı Kesicileri, Gingko, C Vitamini Kullananlarda Morarma Riski Yüksektir. Eğer Mümkünse Tedaviden 5-7 Gün Önce Bu Ilaçların Alınmamasında Fayda Vardır. Ayrıca Aminoglikozid Cinsi Antibiyotikler Kullanan Hastalarda Antibiyotik Tedavisinin Bitmesi Beklenmelidir.

Botoks Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle Tedavi Alanına 2-3 Saat Dokunulmamalıdır. Ayrıca Hasta 2-3 Saat Boyunca Dik Pozisyonda Kalmalıdır. Uygulama Sonrası 1-2 Saat Için Botoks Uygulanan Kaslarınızı Çalıştırın. Örneğin Kaşlarınızı Yukarı Kaldırın, Kızar Gibi Yapın Veya Gözlerinizi Kısın. Bu Işlem Botoksun Kaslardaki Aktivitesini Kolaylaştırır. 24 Saat Uygulama Bölgesini Ovuşturmayın Veya Masaj Veya Makyaj Yapmayın. Duş Alabilir Ve Birçok Günlük Aktivitenizi Yapabilirsiniz. Uygulama Sonrası Küçük Bombe Ve Noktalar Birkaç Saat Içinde Kaybolacaktır.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks Çok Fazla Yan Etkisi Olan Bir Yöntem Değildir. Genel Olarak Yapıldıktan Sonra Çok Kısa Süreli Kızarıklık Ve Ödem Olabilir. Bazen Yapılan Bölgede Birkaç Gün Sürebilen Geçici Morluklar Olabilir. Çok Nadiren Yapılış Tekniğine Bağlı Ve Botoksun Komşu Kasları Etkilemesine Bağlı Geçici Asimetri Ve Göz Kapağı Düşüklükleri Olabilir. Bu Tür Yan Etkiler 1 Ay Içerisinde Gerilemektedir.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

Botoks; Hamilelik Ve Emzirme Dönemlerinde Uygulanmaz. Myastenia Gravis Gibi Bazı Kas Hastalığı Ve Nörolojik Bazı Hastalıklarda Botoks Uygulanmaz. Tedavi Yapılması Istenilen Bölgede Uçuk Ve Benzeri Deri Hastalıkları Olanlar Bu Hastalıklarının Iyleşmesini Beklemelidirler.

Botoksun Yaş Sınırı Var Mıdır?

Botoks Erişkin Olan Herkese Uygulanabilir. Özellikle Kaş Çatma Alışkanlığı Olanlarda Erken Yaşlarda Başlanabilir. Böylece Bu Alışkanlıktan Kurtulma Olanağı Olabilir.

Botoks’ La İlgili Yanlış Bilinenler:

Botoks Yılan Zehridir?

Botoksun Yılanlar Ile Bir Ilgisi Yoktur. Botoks Bakteriden Elde Edilen Tıbbi Bir Ilaçtır. Yaygın Olarak Kullanılan Pek Çok Antibiyotik Aynı Yöntem Ile Elde Edilmektedir.

Botoks Felç Eder?

Felç Bir Kasın Hareket Yeteneğini Sonsuza Kadar Kaybetmesi Demektir. Oysa Botoks Uygulanan Kaslar 4-6 Ay Süre Ile Sinirlerden Uyarı Alamaz Ve Hareketsiz Kalırlar. Daha Sonra Hiçbir Şey Olmamış Gibi Eski Hareketlerine Devam Ederler. Bu Nedenle Botoks Felç Eder Söylemi Yanlıştır.

Botoks Ifadesiz Bir Yüz Yapar?

Botoks Yüzdeki Ifadeyi Tamamen Ortadan Kaldırmaz Ancak Sadece Yumuşatır. Bu Değişiklik Eğer Karakter Rolleri Oynayan Bir Aktör Ya Da Aktris Değilseniz Hiçbir Önem Arz Etmediği Gibi Kimseyi De Rahatsız Etmez.

Botoks Bir Dolgu Maddesi Gibi Dudakları Ve Yüzü Şişirir?

Botoks Verilen Bir Bölge Şişmez. Çünkü Botoks Dolgu Maddesi Değildir. Botoks Kasları Durdurarak Kırışıklıkları Düzelten Bir Yöntem Olduğundan Dudakta, Gözde Ve Yüzde, Şişlik Yapması Mümkün Değildir

Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrah Melike Erdim

Kaynak: botoksdolgumezo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.