Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde görevli Op.Dr. Sibel Kaya, anne adaylarının kış aylarında  üst solunum yolu enfeksiyonuna (ÜSYE) dikkat etmesi gerektiğini belirtti.
Üst solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıkmadan önce gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Op. Dr. Sibel Kaya, “Kapalı ve kalabalık yerlerde uzun süre kalmamak, kapalı ortamları havalandırmak, üst solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerle aynı ortamda bulunmamak, uygun kıyafet seçimi ile soğuktan korunmak, dengeli beslenme ile bağışıklık sistemini güçlendirmek, elleri sık sık yıkamak, ısınmak için kullanılan soba ve kaloriferin oluşturduğu hava kuruluğunu önlemek için ortamın havasını nemlendirmek üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyucudur” dedi.

anne-bebek GRİP AŞISI GÜVENLE YAPTIRILABİLİR
Gebeliğin 14’üncü haftasından sonraki bölümün sonbahar ve kış aylarına denk gelmesi durumunda grip aşısı yaptırmanın üst solunum yolu enfeksiyonundan korunmak için uygun bir yöntem olduğunu belirten Dr. Kaya, şunları söyledi: “Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelerde rahatlıkla uygulanabilir ve yüzde 70-90 oranında koruyuculuk sağlar. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonu açısından daha riskli olan gebelere gebelik haftasına bakılmadan ilk 3 ayda da yapılabilir.”

ENFEKSİYON MUTLAKA KONTROL ALTINA ALINMALI
Gebede üst solunum yolu enfeksiyonu ortaya çıktığında buna yol açan virüs nedeniyle bebeğin zarar görmesinin beklenmediğini ancak yüksek ateş yüzünden ilk aylarda düşük ve sonraki aylarda erken doğum tehlikesi oluşabildiğini kaydeden Dr. Kaya, “Ayrıca gebede üst solunum yolu enfeksiyonu kontrol altına alınamazsa zatürre ve bronşite yol açabilir. Bu durumda da gebenin hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

MUTLAKA UZMAN DOKTORA BAŞVURUN
Hastalık belirtilerinin oluşmaya başladığı an yeterli istirahat, bol sıvı almak ve C vitamini içeren gıdaları daha fazla tüketmenin yararlı olabileceğini ifade eden Dr. Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: ”Bütün bunların yapılmasına rağmen ateş ve solunum güçlüğü oluşuyorsa ya da üst solunum yolu enfeksiyonu gebeliğin son haftalarında geçirilmekte ise; doğduğunda bebeğe de bulaşma riski bulunduğundan mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebede üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilen ilaçlar vardır. Ancak doktora danışılmadan ilaç alınması veya tam tersi uzman doktorun verdiği tedavinin gebeliğe ve bebeğe zarar verir düşüncesi ile kullanılmaması istenmeyen sonuçlara yol açabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir