10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın basın çalışanlarına getirdiği sosyal ve ekonomik haklarla birlikte, gazetecilik mesleğinde yeni bir dönem başlamış ve bu tarih gazetecilerin sorunlarının dile getirildiği, hak ve özgürlüklerinin sorgulandığı önemli bir gün haline gelmiştir.

valimizBilgi ve teknoloji çağına girdiğimiz günümüz dünyasında iletişime en büyük katkı basın-yayın organlarından gelmiştir. Kitle iletişim araçlarında yaşanan gelişmelerin basın sektörünü ön plana çıkarması ile birlikte kamuoyunun anında bilgilendirilmesinde büyük bir mesafe kaydedilmiş, uzaklar yakın hale gelmiştir.

Yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, internet gazeteciliğinde büyük bir ilerleme kaydedilmesi, dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerin daha hızlı bir şekilde, daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple bilgilerin doğru ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna aktarılması önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere güçlü bir medyanın varlığı bir yandan kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlarken diğer taraftan ifade özgürlüğünün ve demokrasinin gelişmesine katkı sağlamakta ve ait olduğu ülkenin uluslararası alandaki prestijini arttırmaktadır.

Zaman ve mekan mefhumu gözetmeden çalışmayı gerektirmesi sebebiyle zor bir meslek dalı olan gazetecilik, aynı zamanda pek çok enstrümanı aynı anda kullanabilme becerisi gerektirmesi sebebiyle, günümüzün en dinamik ve saygın mesleklerinin başında yer almaktadır.

Basına kamu tarafından zamanında bilgi iletilmesi, habere, bilgiye ulaşım kanallarının açık tutulması, kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesinde son derece önemlidir. Basın mensuplarımızın bu konuda her zaman yanındayız.

Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, ülkemizde yaşanan başarıların uluslararası platforma taşınması, ilimizin ve ülkemizin tanıtılması gibi pek çok konuda önemli bir kamu görevi üstlenen yerel ve ulusal basınımızın, bundan sonra da aynı özveriyle görevini yerine getireceğine inanıyor, tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlayarak, sağlık ve başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir