Şap Aşılama Kampanyası Başladı

2013 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı kapsamında; Kırşehir merkez ve ilçelerinde 4 Mart-3 Mayıs tarihleri arasında İlkbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası başladı.
asi  Kırşehir Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kampanyada 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlar aşılanacağı, kullanılacak aşıların bakanlık tarafından proje kapsamında tahsis edildiği bildirildi.
Açıklamada, “Halk arasında tabak olarak ta bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık; süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 verim kayıplarına neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80’lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez ilkbahar, sonbahar aşılanmasıdır. Ayrıca hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemler ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Aşılama kampanyası; Kırşehir merkez de Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, ilçelerde ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir