Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Trafikte Eğitimli Çocuklar Güvenli Yolculuklar Projesi’ kapsamında lise öğrencileri, sürücüleri ve yayaları denetledi.
trafik-egitimi  Kırşehir Lisesi’nden bir grup öğrenci, Lise Kavşağı’ndaki proje uygulamasında, trafikte yayaların ve sürücülerin davranışlarını gözlemledi. Öğrenciler, ışık ihlali, emniyet kemeri, yaya geçidi ve kavşak içi ihlal yapan sürücüleri belirleyip rapor tuttu.
Proje kapsamında trafikle ilgili sınıf arkadaşlarına bir anket uygulaması yapan öğrenciler, daha sonra trafiğe çıkarak denetimde bulundu. Projenin amacını ve yapılış sürecini anlatan Zümrüt Şeyma Yıldırım, “ Trafik sorunlarının anlatımı ve ve bu sorunları görmemiz açısından oldukça eğitici bir uygulama bizlerde bu proje sayesinde toplumun en büyük sorunlarından olan trafik sorununa bir ışık tutmuş olduk” dedi.
Kırşehir Belediye Başkanlığı, Ahi Evran Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği proje çerçevesinde lise öğrencileri Toplum Destekli Polislerle birlikte Kırşehir’de vatandaşların trafik kurallarına uyma konusundaki duyarlığını tespit etmek üzere çeşitli çalışmalara katılarak sürücü ve yayaların davranışlarını gözlemleme imkanına kavuştu.
1 saat içerisinde kavşaktan geçiş yapan sürücü ve yayaları izleyen öğrenciler tek tek hangi kurallara uyulup uyulmadığı tespit etti.
Öğrenciler bu çalışmalarıyla, trafik ışıklarına uyulması, emniyet kemeri takılması, ön koltukta çocuk oturması, araç içerisinde sigara kullanılması ve yaya geçitlerinin tercih edilmesi gibi konularda belirlenen kurallara ne kadar uyulduğunu ortaya koymayı amaçlıyorlar.
Öğrencilerin elde ettiği ilk sonuçlarda ise kavşaklarda geçiş yapan araçların %98’i ışıklara riayet ederken yayalar için farklı bir sonuçla karşılaştı.
Zira öğrencilerin tespitine göre yayalarda karşıdan karşıya geçerken kurallara uyma oranı sadece %10. Kurallara uyan yayaların ise neredeyse tamamı yaşlılar ya da çocuklu kadınlardan oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir