Terapi İle Sağlıklı Bir Yaşam

Terapi Ne Demek?

Terapi nedir sorusunun yanıtı Yunancaya dayanır. Tedavi anlamına gelen “therapia” sözcüğü dilimizde terapi halini almıştı. Ruh sağlığını tehdit eden sıkıntılara sahip olan kişilerin ya da herhangi bir sağlık sorunu olmayan ama psikolojik destek almak isteyenlerin psikologlarla yaptığı görüşmeler terapidir. Psikoterapinin devi Sigmund Freud’a göre terapi, konuşma tedavisidir. Terapi, bireyin sahip olduğu davranış bozukluklarını, psikolojik hastalıkları, psikolojiye dayanan fiziksel sorunları incelemek, irdelemek ve ortadan kaldırmak için yapılır. Psikoterapi eğitimini almış olan terapistler tarafından yapılan terapi, danışanın hayatında olumlu değişimler yapmayı hedefler. Terapi boyunca yapılan konuşmalar, işlenen konular ve tedavi şekilleri danışanın içinde bulunduğu durum ve yaşadığı sıkıntılara göre değişir.

 

 

Terapi Nasıl Yapılır?

Terapi, terapist ve danışanın belirlenmiş olan süre boyunca birbiriyle karşılıklı olarak iletişimde bulunmasıyla gerçekleşir. Terapide amaç, danışanın yaşıyor olduğu sıkıntılar üzerine yoğunlaşmak, kendisinin farkında olmadığı problemleri gün yüzüne çıkartmak ve bu problemlerin köküne inmektir. Terapi boyunca terapist gerek gördüğü sürece her türlü konuya değinebilir. Terapi tamamen terapistin yönlendirmesi ile ilerler.

 

En Çok Uygulanan Terapi Yöntemleri Nelerdir?

Psikoterapi yaklaşımlarına dayanan terapi yöntemleri bazı yönlerden birbirlerine benzese de bazı yönlerden tamamen ayrılırlar.

  • Psikanalitik Yaklaşım: Sigmund Freud ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan bu terapi yöntemi oldukça uzun süreli bir yöntemdir. Bireysel farkındalık üzerine yoğunlaşan terapide, sadece danışanın iç dünyasıyla ilgilenilmekle kalınmaz aynı zamanda zihinsel ve duygusal farkındalık arttırılmaya yönelik çalışmalar yapılır.
  • Bilişsel Davranışçı Terapi: Düşünme, sorgulama ve karar verme gibi danışan kişinin bilişsel ve davranışsal yönleri üzerinde durulur. Düşüncelerin derinine inilen bilişsel davranışçı terapi yönteminde sorunlar çözümlenirken psikoloji biliminden yararlanılır.
  • Aile Sistemleri Terapisi: Bu terapi yönteminde bireysel problemlerden çok aile bireyleri arasındaki ilişkilere değinilir. Bireysel terapi, evlilik terapisi, çift ve aile terapisi, çocuk terapisi gibi farklı türler mevcuttur.

 

Madalyon Psikiyatri Merkezi, danışanın içinde bulunduğu duruma uygun olarak birçok farklı terapi yöntemi uygulamaktadır. Madalyon Klinik bünyesindeki genç ve deneyimli uzman kadro, terapi yöntemleri ile danışanlar üzerinde olumlu sonuçlar almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir