Kırşehir’i Gezerken Görülesi Yerler ve Etkinlikler


Kırşehir meydanına ulaştıktan hemen sonra karşınıza tüm heybeti ve tarihi mazisiyle sizi Cacabey Medresesi karşılar. Cacabey Gökbilim Medresesi, H.671/ M.1272-1273 yılında, Anadolu Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, Kırşehir Valisi Nureddin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırılmıştır. Yapı, zamanında rasathane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ibadethane olarak kullanılan Cacabey Medresesi sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak ve tarihinizle gurur duymanızı sağlayacaktır.

Ahiler Diyarı Kırşehir olarak bilinen Kırşehir şehir merkezinde sizi yine Ahi Evran Veli Külliyesi bekliyor olacak. Külliyenin hemen ilişiğinde Ahi Evran Veli Hazretlerinin kabr-i şerifinin olduğu türbesi ve cami bulunmaktadır. Ahi Evran, ilk eğitimini Hoy şehrinde alıp Ahmet Yesevi’nin talebelerinin sohbetlerinde bulunmuştur. Hacı Bektaş veli ve Mevlana ile aynı dönemde yaşamış bir mutasavvıftır.

Kırşehir Gezilecek Yerler ve Etkinlikler

Son zamanların en büyük bozlak ustası Neşet Ertaş’ın vefatından sonra açılan ve birçok etkinliğin Kırşehir’deki merkezi haline gelen Neşet Ertaş Kültür Merkezi de sizlere farklı alternatifler sunacaktır. Kültür Merkezimizde tiyatro oyunları, ünlü isimlerin yer aldığı söyleşiler, yarışmalar ve sergiler ile kültür ve sanatta önemli etkinlikler yürütülmektedir.

Kırşehir Japon Bahçesi

Kırşehir’de gezilecek yerler arasında Kalehöyük, Kırşehir’in Kaman ilçesinin 3 km. doğusunda Kaman Kırşehir karayolunun hemen kenarında yer almaktadır. Höyük 280 m çapında 16 m yüksekliğinde tipik bir Anadolu höyüğüdür. Höyükte dört yapı katı tespit edilmiştir. Kaman Kalehöyük kazılarını, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi Başkanı ve Kaman Kalehöyük Kazı Heyeti Şeref Başkanı Prens Takahito Mikasa 31 Mayıs 1986 günü başlatmıştır. Dr. Sachihiro Omura başkanlığındaki kazı halen devam etmektedir. Burada yapılan kazılar Kırşehir’in en erken yerleşim tarihine ışık tutmakta ve bünyesindeki müzede ziyaretçilere tarihi bir sergi sunmaktadır.

Tüm bunlarla beraber Kırşehir’i gezerken zevk alacağınız termel kaplıcaları da sizleri bekliyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.