İnfertilitede Çiftlerin Psikolojisi

İnfertilitede Çiftlerin Psikolojisi

Kısırlık konusunda genellikle fiziki süreç konuşulur, tedavi yöntemleri ve aşamaları merak edilir. Oysa bu işin bir de psikolojik ve ruhsal tarafı vardır. Moral, tedavi adına her zaman çok önemli bir itici güç olmuştur. Bu sadece kısırlık ve benzeri bir rahatsızlık için değil, hemen hemen tüm hastalıklarda sürece katkı sağlar. Bozuk bir psikoloji kötü beslenme alışkanlıklarına, sigara ve alkol alışkanlıklarına, strese zemin hazırlayabilir. İyi ve kaliteli bir yaşamın ilk koşulu motivasyonun ve moralin yüksek seviyede olmasıdır. Çiftlerin psikolojsi tüp bebek tedavisi için çok önemlidir.

Kısırlık Ne Demek?

Kısırlık, bir sene içinde düzenli cinsel yaşam devam ettiği halde gebeliğin oluşmama durumudur. Bu hem kadın hem de erkek kaynaklı bir sorun olabilir. Bazı çiftler, özellikle de erkekler kısırlık konusunda kırmızı çizgilere sahiptirler. Bu konuda fazlasıyla gurur yaparlar ve bu durumu asla kabul etmezler. Doktora gitme noktasında bile zor ikna olurlar. Oysa bu konuya daha olgun ve bilinçli yaklaşmak gerekir. Kısırlık toplumda çok sık görülen ve herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Zaten bu konudaki istatistikler de bunu doğruluyor.  

Kısırlık, çocuk sahibi olmayı engelleyen ya da geciktiren bir süreç olduğu için çiftler bu süreçte oldukça yıpranabilir. Bazı çiftler birbirini motive edip, birbirlerine destek vereceğine, tam tersi şekilde suçlamalarda bulunabilmektedir. Bazı kişiler ise sorunun kendisinden kaynaklı olmasından ötürü vicdanen büyük bir rahatsızlık ve gerginlik hisseder. Bu sanki utanç duyulacak ve etik dışı bir meseleymiş gibi, sürekli kendini sorumlu hisseder. Çiftlerin öncelikle erken bir şekilde bu sorunu saptayıp kabul etmeleri gerekir. Utanıp kaçmak, saklanmak sadece zaman kaybı yaratacaktır. Stresin ve motivasyon eksikliğinin gebelik üzerindeki etkisi bilinmektedir.  

 

Bu yazı Novafertil Tüp Bebek Merkezi tarafından hazırlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.