Dünyanın En Bisiklet Dostu Şehirleri

Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri

Bisikletinize atlayıp şehirleri dip bucak gezmek istemez miydiniz ? Doyasıya bisiklet süreceğiniz en iyi şehirler sizleri bekliyor.

Farkı dünya şehirlerinde ulaşım araçlarına gösterilen ilgide farklılık göstermektedir. Ancak doğa severler, doğaya zarar vermeyecek olan ulaşım araçlarını tercih etmektedirler. Doğaya zarar vermeyen denilince aklımıza ilk gelen bisiklet oluyor. Hem spor yapmanızı sağlayacak hem de ulaşımınızı sağlayacak olan araç bisiklet. Bisikletler için farklı şehirlerde farklı projelerde uygulanıyor. Sizleri bisiklet sürmeye teşvik edici şehirler bulunuyor. Bu şehirler tam bir bisiklet dostu şehirler olarak nitelendiriliyor.

1- Kopenhag- Danimarka

Listemize bisiklet denilince akla gelen ilk şehir Kopenhag’dan başlayalım. Kopenhag nüfusunun yarısı ulaşım aracı olarak bisikleti tercih etmektedir. Hem doğayı koruyup hem de insanların hareket etmesine imkan sağlayan bisikletlere, Kopenhan’da araçlardan çok rastlıyorsunuz. Şehirde mimari baş yapıları görmenizi tavsiye ederiz. Şehrin köprüleri oldukça dikkat çekici. Özellikle bisiklet ile dünyanın en iyi köprülerinden birisi olan Yılan Köprüsü, bisiklet severlerin pedal çevirecekleri en iyi yerlerden birisi oluyor. 480 km’lik bisiklet şeridi ise keşfedilmeyi bekliyor. Sizde hemen Kopenhag uçak bileti alarak bu bisiklet dostu şehri ziyaret edebilirsiniz.

2- Utrecht, Hollanda

Şehrin her yolu bisiklet şeritleri ile dolu. Şehirde insanların çoğunluğu bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyor. Ormanlık alanlar Hollanda da oldukça fazla. Bu doğal güzellikleri bisiklet turları ile keşfetmek istemez misiniz? Ulrecht’in bisiklet severlere sağladığı en büyük katkı ise FLO  denilen sistemdir. Bu sistem bisiklet kullanıcılarını ışıkta yavaşlayıp hızlanmaları yönünde uyarıyor. Bu şehir devasal bisiklet garajı ile dünyada ilk sırayı aldı.

3- Amsterdam, Hollanda

Hollanda bisiklet dostu bir ülke. Amsterdam’da bu dostluğu üstlenmiş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Şehirde var olan 800.000 bin bisikleti gördüğünüz zaman şaşırmayın. Tam bir bisiklet çılgınlığı yaşayan Amsterdam uçak bileti bulmak konusunda elinizi çabuk tutun.

4- Strazburg – Fransa

Fransa’nın bisiklet başkenti olarak bilinen Strazburg, 2025 yılına kadar şehirde yer alan bisiklet sayılarını 2 katıda çıkarmak istiyor. Şehirde birçok bisiklet kiralama dükkanı insanlara hizmet veriyor.

5- Malmö – İsveç

Malmö şehrinden Kopenhag şehrine sadece bisiklet sürücülerinin bindiği feribot seferleri düzenlenildiğini biliyor muydunuz ? Bu şık hareket şehri bisiklet dostu yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.