Cam Balkonda Kalite Neden Önemli?

Cam balkon sayesinde artık evlerin bir odası daha olmaktadır. Özellikle mutfak balkonlarının cam balkonla kapatılmasıyla kiler gibi kullanılan bir oda daha çıkmaktadır. Ancak cam balkon kurulumu ve öncesindeki aşamalar çok önemlidir. Hazırlık aşamasında kullanılan malzemeler 1. Sınıf olmalı ve en önemli sorunlardan biri olan yağmurlu havalarda su sızdırmamalıdır. Bu bakımdan kullanılan malzemenin önemi çok büyüktür.

Kalitenin yanı sıra kurulum aşaması da çok önemlidir. Kurulum yapılırken zemin temiz ve kuru olmalıdır. Silikon ile açık kalan kısımlar kapatılırken özenli olmak gerekir. Bu da ustanın işidir. Özellikle alüminyum fitiller son derece kaliteli olmalıdır. Uzun vadeli kullanımlarda kullanıcı bunu daha iyi anlayacaktır.

Alüminyum profillerin hurda malzemeden yapılmamış olması gerekir. İçindeki demir oranı profillerin zaman içinde renk değiştirmesine, oksitlenmesine sebep olmaktadır. Bu da ilerleyen zamanlarda çürüme ve bozulmalara sebep olacaktır. Cam balkon malzemeleri her türlü hava şartlarına uygun ve dayanıklı olmalıdır. Bu bakımdan kullanılan malzeme ve işçilik çok önemlidir.

Cam balkon yapımında sisteminin ve  aksamlarının paslanmaz olup olmaması çok önemli etkendir. Kullanılan malzeme noktasında üretici firmadan bu konuda garanti almayı unutmamalısınız. Aksi takdir 1-2 yıl gibi kısa sürede paslanan ve işlevini yerine getirmeyen aksamlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Önemli unsurlardan biri de kullanılan plastik parçaların, özel mühendislik plastiklerinden üretilip üretilmemesi, UV ışınlarına dayanımının olup olmaması (güneş ve ısı karşında şekil değiştirip, işlevsiz hale gelmesi) cam balkon kalitesini artı ya da eksi yönde etkiler.

Kalite noktasında endişelerini giderdikten sonra seçim esnasında iki unsura daha dikkat etmelisiniz. Katlanır cam balkon veya sürgülü cam balkon arasında seçim yapmanız istenecektir. Bu konuda önemli olan balkonunuzun büyüklüğü ve konumudur. Size en iyi konforu hangisi sağlayacaksa onu seçmelisiniz.

Sürgülü cam balkon sistemi küçük ve dar balkonlarda daha çok tercih edilmektedir. Kurulum aşamasından önce üretici firma balkonunuzda bu konuda keşif ve ölçüm yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.