Bitümlü Yalıtım Emülsiyon ve Asfalt Emülsiyonun Kullanımı

Bitümlü Yalıtım Emülsiyon ve Asfalt Emülsiyonun Kullanımı

Asfaltlar bugün çok önemli bir noktada insanlığın hizmetine sunulan olağan üstü yapılar olarak değerlendirilmektedir. Bitüm doğada oldukça fazla bulunan ve işlenmesi kolay olan bir kimyasal madde olarak bilinmektedir. Son zamanlarda fiyatlarının artmış olması da kullanım sıklığının artmasından kaynaklanmaktadır. Emülsiyon ise iki farklı sıvı maddenin birbiri içerisinde heterojen şekilde karışmasından oluşan maddelere verilen addır. Yani Emülsiyon halinde ki sıvılar birbirleri ile karışırken kendi özelliklerini kaybetmez ve çözünmezler. Heterojen bir karşım olarak meydana gelen bu karışımlar en çok asfalt yapımında kullanılmaktadır. Yeni yapılacak asfaltın altında bulunan beton ya da eski asfalta daha iyi bir şekilde yapışmasını sağlamak için bu madde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu da hem eski asfalt ile yeni asfalt arasındaki bağı güçlendirir. Hem de asfalt içerisinde bulunan çakıl taşlarının tamamen sarılarak sıkılaşmasına neden olur. Böylelikle bu çakıl taşları asfaltın içerisinde kalarak yapının daha sağlam ve güçlü kalmasını sağlar.

Asfalt İçerisinde Bitüm Kullanımı

Bitüm çoğu yerden kolaylıkla elde edilebilen bir kimyasal malzeme olarak bilinmektedir. Bunun alıp işlenerek asfalt malzemelerinin içerisine katılması sonucu kuvvetli bir yapıştırıcı olarak görev yapmaktadır. Genellikle asfalt üzerlerine kullanılan bitümlü yapılar esas asfalt yapısı üzerinde ince bir tabaka oluşturarak mevcut yapının korunmasına ve bir arada tutulmasına yardımcı olur. Bitümlü yalıtım emülsiyonlar asfalt yapımında kullanılır. Asfaltın yanı sıra astar görevi gören bu madde hemen hemen her tarafa uygulanmaktadır. Duvarlarda da yalıtım malzemesi olarak kullanılan bitüm parçacıklı malzeme ısıyı koruma görevini de üslenmektedir. Bitüm su içerisinde çözülerek parçacıkların diğer partikülleri tutması sağlanır. Asfalt emülsiyon kullanımı mutlaka yapılması gerekmektedir.

Bitümlü Emülsiyonlar Çevreye Zararlı Mı?

Çevrede doğal olarak bulunabilen Bitüm malzemesi geniş uygulama yöntemlerine sahip bir malzeme olarak değerlendirilmektedir. Bu malzeme oldukça sık tercih edilen ve oldukça karlı bir malzemedir. Doğaya herhangi bir zararı bulunmadığı gibi yanıcı ya da patlayıcı bir özelliği de bulunmamaktadır. Gaz salınımına baktığımız zaman sera gazını en az salgılayan maddelerden biri olarak değerlendirilen Bitüm esaslı asfalt yapıştırıcıları sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda enerji kullanımı da oldukça azdır.  Ayrıca polimer modifiye bitüm de asfalt imalatında kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.