BioBellinda Ağız Bakım Suyu

ağız bakım suyu

Ağız Bakım Suyu Nedir?

Ağız bakım suyu, ağız bakım ürünü çeşitlerinden biridir. Piyasada daha çok mavi veya yeşil bir sıvı olarak bulunur. Dişlerimizi fırçalamamız akabinde, ölçek görevi gören kapağına ölçü doğrultusunda olan miktar kadar doldurulup, ağızda 30 saniye civarı çalkalanarak kullanılır. Diş fırçası ve macunu, diş ipi ve diş ara yüz fırçası gibi ağız bakım suyu da ağız bakımının bir parçasıdır. Diş fırçalama sonrası günlük 2 veya 3 kez ağız bakım suyu kullanılması önerilmektedir.

İçerik olarak baktığımızda, ağız bakım suyu ürünü genel olarak,alkol, haksetidin, benzidamin, betametazon, setilpiridinyum klorür, uçucu yağlar ve florür gibi bileşiklerden oluşur. Alkol ve kimyasal içermeyen, alkolsüz ve doğal bileşiklerden oluşan, ağız bakım suyu ürünleri de piyasada mevcuttur. Tek başına bir etkisi olmamakla birlikte düzenli diş fırçalama ile beraber kullanılması önerilmektedir.

Ağız Bakım Suyu Ne İçin Kullanılır?

Ağız bakımımız sağlığımız, görüntümüz ve taze bir nefese sahip olmak için çok önemlidir. Diş çürükleri, rengi değişmiş dişler ve sağlıksız diş etleri ciddi hastalıklara ve diş kayıplarına yol açmaktır. Bu yüzden de dişin her çeşit bakımı düzenli olarak yapılması gerekir.

Öncelikle günde 3 kere diş fırçalamak, diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Diş fırçalamak, dişlerde kalan yemek artıklarını temizleyip çürük ve koku oluşumunu önlemektedir. Diş taşlarının artışını da bir miktar önlemektedir. Dişlerde sararma, çay, kahve ve benzeri lekeler, düzenli diş fırçalamakla önemli ölçüde önüne geçilebilecek sorunlardır. Diş etlerinin temizlenmesi, sağlıklı ve güçlü olması da düzenli fırçalamayla mümkündür. Ek olarak doğru fırçalama teknikleri de fırçalamadan alınacak verimi de önemli ölçü de etkilemektedir. Çok fazla macun kullanmayıp, dişleri aşağıdan yukarıya veya yukarıdan aşağıya süpürerek ve daireler çizerek fırçalamak, ağız hijyeni konusunda daha verimli bir temizlik süreci sunmaktadır. Fırçalamanın bitiminde ağzın her bir bölümü bol suyla çalkalanarak ne dişlerde ne de ağzın herhangi bir kısmında diş macunu kalıntısı bırakmamak gerekir.

 Diş ipi ve diş ara yüzü fırçaları da her gün mutlaka uygulanması gereken bakımlardandır. Diş ipleri ve ara yüz fırçaları da diş aralarında ki artıklar ve bakterilerin temizlenmesinde önemli etkiye sahiptir. Diş fırçalarıyla veya ağız bakım suyuyla ulaşılamayacak yerlerin hijyeni de diş ipi veya diş ara yüzü fırçalarıyla detaylı olarak yapılmasıyla sağlanacaktır.

Şimdi gelelim esas üzerinde duracağımız ağız bakım suyu konusuna. Ağız bakım suyu ürünleri ağız ve dişlerin bakım sürecini desteklemek, nefesimizi tazelemek ve ağız bakımının aşamalarını tamamlamak üzere kullanılan bir üründür. Yukarıda da saydığımız ağız bakımıyla amaçlanan faydanın artırılması ve desteklenmesi için kullanımı gereklidir. Alkol bazlı veya alkolsüz anti bakteriyel ağız bakım suları dişlerde plak oluşumunu önlemekte, nefes tazelenmekte ve bakterilerle mücadelede önemli destekleyici olmaktadır.

Geçmişte yani ağız bakım suyu ürününün yaygın olmadığı dönemlerde, karbonat ile çalkalamak dişlerin sararmasını önlemede, ağız kokularının önüne geçmede suya eklenip, karıştırılarak ağız gargarası yapılarak kullanılırdı. Daha çeşitli yöntemler, tuzlu su, kaynatılıp soğutulmuş nane suyu da ağız bakımının bir parçası olmaktaydı. Günümüzde hala aynı yöntemler azınlıkta da olsa uygulanmakta ve kullanılmaktadır. Günümüz dünyasında yeni tip ürünler ortaya çıktıkça geleneksel yöntemlerin kullanımı azalma eğilimindedir. Bu yeni tip ürünlerden biri de ağız bakım suyu adlı üründür. Ve kullanımı eski tip yöntemlere göre zamanla daha yaygın hale gelmiştir.