A101 Market Kimin?

Türkiye’ de her ilde, hemen her ilçede faaliyet gösteren A101 marketler zinciri, istisnasız herkese ulaşmayı hedefliyor. A101 Aktüel olarak bilinen, fakat adı aslında A101 Fırsatları olan, her perşembe ve cumartesi günleri yayınlanan broşür ve kataloglarla da, A101, hem en ucuz hem de kaliteli olabilme özelliğini taşıyor. Broşür ve kataloglara ulaşmak isteyenler ise, A101 facebook ve twitter sayfasından veya ürün takibini kolaylaştıran sayfalar, aktüel ürün haber sitelerinden kampanyalara ulaşabiliyorlar.

A101 Market Kimin?

A101 Marketleri Yönetim Kurulu Üyelerini oluşturan Aydın Ailesi, bize A101 kimin sorusunun cevabını veriyor. En büyük hisse payını elinde bulunduran Aydın Ailesi, A101 üzerinde karar verme ve söz hakkına sahiptir. Yönetim Kurulu Başkanı olan Turgut Aydın Trabzon Maçka’ da doğmuştur. 15 yaşında İstanbul’ a gelen Aydın, tornacı atölyesinde işe başlamış, işi öğrendiği inancına ulaşınca kendi işyerini açmaya karar vermiştir. Evore ve Dekore markalarını Türkiye’ de pazarlamaya başlamıştır. Aydın’ ın iş alanındaki yeteneğiyle birleşen çalışkanlığı sayesinde, 1991 yılında Aydın Örme San. Tic. A.ş’ yi kurulmuştur. Bu oluşumla beraber tekstil mühendisi olan oğlunun da desteğini görmüştür. Tekstil sektörü dışında sağlık sektöründe de atılımlar gerçekleştirmiş olan Aydın Ailesi, Memorial Sağlık Grubu, gıda sektöründe A101, inşaat da Adapark ve bir ev tekstili markası olan English Home mağazalar zinciri ile büyük bir adım atmış ve hemen hemen her sektörde kaliteyi insanlarla buluşturma gayreti içerisinde olmuştur.

2001 yılı itibariyle A101 Marketler zinciri hisselerini almıştır. A101 kurucusu olan Zapsu Ailesi, A101’ in kurulum aşamasında almış olduğu kredileri, daha sonra ödeyemediği için yasal hissedar konumuna geçen Bank Asya, Aydın Ailesi’nin daha sonra A101 hisselerine dahil olmasıyla birlikte, Bank Asya’ nın elinde mevcut olan A101 hisselerini de almış. Böylece Bank Asya’ nın, A101 Marketler Zinciri ile bağlantısı son bulmuştur.

Aydın Ailesi’ nin % 79.21’ lik hissesisin bulunduğu A101’ de, diğer hisse sahiplerini % 10.08 ile İsmail Hacıosmanoğlu, % 6,71 ile Sayın Ailesi ve % 4 ile Murat Sungurlu oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir