2019 Bekçi Adayları Sınavları Bekliyor

Çarşı ve mahalle bekçisi istihdamı 2019 yılında da devam ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesine alınacak olan 8 bin mahalle bekçisi için Kırşehir’e 20 kişilik kontenjan verildi. 20 kişilik bu kontenjan için ilimizden yüzlerce kişi bekçilik ön sağlık taraması ve evrak teslimi aşamasına girdiler. Yaklaşık bir aydır bekleyen bekçi adayları ön sağlık sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. Ön sağlık sonuçları açıklandıktan sonra bekçi adaylarını aşağıdaki sınav aşamaları bekliyor olacak:

 1. Yazılı sınav
 2. Fiziki yeterlilik parkuru
 3. Sözlü mülakat

Bu aşamalardan başarıyla geçen adaylar en başarılıdan başlamak üzere sıralama listelerine girecekler. Kırşehir için 20 kişilik bekçi kadrosu ayrıldığı için en yüksek puandan başlamak üzere 20 asil ve 20 yedek aday belirlenecektir. Yazılı sınav soruları, soru hazırlama komisyonu tarafından hazırlanır. Mahalle bekçiliği yazılı sınavı, test şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

 • Türkçe ( Ortaöğretim düzeyi ) 20
 • Sosyal Bilgiler ( İlköğretim düzeyi ) 15
 • Fen Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
 • Hayat Bilgisi ( İlköğretim düzeyi ) 15
 • Matematik ( İlköğretim düzeyi ) 15
 • Genel Kültür (Ortaöğretim düzeyi ) 20
  GENEL TOPLAM 100

Mahalle bekçisi adayın, yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alması gerekir. 100 soru olacak en az 50 tane doğru yapmanız istenecektir. Elli puan alamayan aday elenir ve bekçilik fiziki parkur sınavı ve sözlü mülakata katılamaz. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir; arttırabilir ya da azaltabilir. Yazılı sınavda yanlışlar doğruları götürmeyecek ve her soru bir puan olacak. Bu durumda yazılı sınavda çözemediğiniz soruları boş bırakmamanız gerekir.

Kaynak: https://www.bekcialimi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.